خانواده درمانگر کیست؟

خانواده درمانگر کیست؟

خانواده یک اصل بنیادی در هر جامعه به حساب می آید، به طوری که می توان گفت، اولین محیطی که افراد در آن رشد می کنند و رفتار های آن ها الهام گرفته از رفتار افراد خانواده با یکدیگر است.

پس با توجه به این موضوع، خانواده اولین و مهمترین جامعه ای است که کودکان در آن پا می گذارند و وجود هر گونه مشکل و تعارض بر رفتار و اخلاق و حتی روان کودک بسیار تاثیرگذار است.

بنابراین اگر یک خانواده با مشکلاتی روبرو هستند که توانسته جو خانه را متشنج کند، اولین و بهترین گزینه مراجعه به یک خانواده درمانگر است.

با توجه به این توضیحات، ما قصد داریم درباره خانواده درمانگر و وظایف آن در جهان امروزی صحبت کنیم. بنابراین اگر شما علاقه به شناخت خانواده درمانگر دارید، بهتون پیشنهاد می کند که حتما این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

خانواده درمانگر

خانواده درمانگر کیست؟

افرادی که در رشته روانشناسی تحصیل کرده اند اند، بعد از اتمام مقطع کارشناسی، وارد گرایش خانواده شده اند را، خانواده درمانگر می گویند.

البته به این نکته توجه کنید که تنها تحصیلات در این حوزه کافی نیست و باید درمانگرها تجربه کافی هم در این زمینه داشته باشند.

بنابراین خانواده درمانگر یکی از مهم ترین گرایش های رشته روانشناسی است، که اگر از دانش و تجربه کافی در زمینه درمان خانواده برخوردار نباشد، قطعا بسیار آسیب زا خواهد بود.

با توجه به این موضوع شما برای مراجعه به یک خانواده درمانگر، باید تحقیقات لازم را جهت شناخت تمام بعد های خانواده درمانگر انجام دهید.

کلینیک روانشناسی شیوا یکی از بهترین کلینیک مشاوره خانواده است که با حضور افراد با تجربه و کاربلد در حال فعالیت در تمام رشته های روانشناسی است. این کلینیک با توجه به رضایتی که از سمت مراجعان خود دریافت کرده، توانسته جایگاه بهترین کلینیک را در بین دیگر کلینیک های روانشناسی کسب کند.

هدف خانواده درمانگر چیست؟

هدف خانواده درمانگر بر اساس تعارض و یا مشکل موجود در یک خانواده تعیین می شود. ولی به طور کلی خانواده درمانگر سعی بر بهبود روابط بین اعضا و در حل اختلافات آن ها است.

برای مطالعه مقاله کاربرد و هدف مشاوره خانواده، می توانید بر روی کلمه لینک شده کلیک کنید.

بسیاری از مشکلاتی که در خانواده ها به وجود  آمده، تنها به دلیل رشد یک مشکل بسیار کوچک بوده است. از این رو اگر هر چقدر این مشکل عمیق و عمیق تر شود، کار درمانگر نیز دشوار تر و حتی زمانبر خواهد بود.

روند کار خانواده درمانگر به چه صورت است؟

خانواده درمانگر در اولین جلسه مشاوره خانواده، سعی بر کسب اطلاعات دقیق از اعضای خانواده می کند. این اطلاعات باید به صورت کاملا دقیق و درست به دست مشاوره برسد. از این رو شما باید در جلسه مشاوره خانواده کاملا صادق باشید. 

برای مطالعه مقاله در جلسه مشاوره خانواده چه می گذرد، می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

خانواده درمانگر بعد از صحبت با اعضای خانواده، سعی بر چیدن برنامه درمانی بر اساس مشکلات آن خانواده دارد. این برنامه درمانی برای هر خانواده با خانواده دیگر بسیار متفاوت است. زیرا گاهی اوقات مشکلاتی که در یک خانواده وجود می آید ممکن است بین فرزند و والدین، فرزند با فرزند و با والد با والد باشد.

بعد از تعیین برنامه درمانی، خانواده درمانگر به درمان می پردازد. به طور کلی می توان روند درمانی خانواده درمانگر را این گونه شرح داد:

ابتدا شناخت مشکل که تنها با گفتگو این شناخت را کسب می کند.

سپس چیدن برنامه درمانی، این برنامه بر اساس مشکل خانواده تعیین می شود، از این رو برای خانواده های مختلف متفاوت است.

بعد از آن پرداخت به درمان بر اساس برنامه درمانی می کنند.

خانواده درمانگر توان حل چه مشکلاتی را دارد؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که برای درمان چه مشکلاتی می توان به یک خانواده درمانگر مراجعه کرد و او توان حل چه مشکلاتی را دارد. 

در اصل می توان گفت هر چه دانش و تجربه کاری درمانگر زیاد تر باشد، حوزه حل مشکلات او نیز زیاد تر می  شود. یعنی می تواند به درمان های گسترده تری بپردازد.

ولی به طور کلی یک خانواده درمانگر باید توان این مشکلات را داشته باشد:

 • از بین بردن خشونت خانگی
 • حل مشکلات ناباروری
 • کاهش مشاجرات خانوادگی
 • حل مشکلات رفتاری کودکان و بزرگسالان
 • غم و اندوه
 • حل مشکلات LGBT
 • سوء مصرف مواد مخدر
خانواده درمانگر چگونه به درمان می پردازد

با توجه به این موارد، می توان گفت وجود  خانواده درمانگر در یک جامعه بسیار ضروری است و می تواند نقش های مختلفی را ایفا کند.

البته ناگفته نماند که راه های درمانی بسیاری وجود دارد، که هر خانواده درمانگر بر اساس تجربه کاری و تحصیلات خود یکی از آن ها را انتخاب می کند.

آموزش این تکنیک ها بسیار تخصصی است و در حوزه این مقاله نمی گنجد. برای آشنایی با این تکنیک ها می توانید وارد سایت روانشناسی واران شوید و با مطالعه مقاله های آن سایت اطلاعات کامل و دقیقی را کسب کنید.

وظایف خانواده درمانگر چیست؟

وظایف خانواده درمانگر هم بر اساس همان برنامه درمانی مشخص می شود. ولی به طور کلی می توان به یک سری از موارد که وظایف هر درمانگری است، اشاره کرد. این وظایف به شرح زیر است:

 • بررسی رفتار افراد در اجتماعات مختلف ( برای مثال بررسی رفتار و تعامل آن بین دوستان، مدرسه و..)
 • بررسی مشکلاتی که در ارتباطات  افراد با آن مواجه هستند.
 • راهنمایی مراجعان در بحران های سخت. ( برای مثال طلاق و یا مرگ یکی از اعضا)
 • شناسایی الگو های رفتاری  غلط
 • آموزش راهکار برای مواجه با مشکلات

بنابراین یک خانواده درمانگر برای انجام درست وظایف بالا نیاز به کسب دانش و تجربه بسیاری در حوزه خانواده درمانی دارد.

تفاوت خانواده درمانی و مشاوره خانواده

بسیاری از افراد این دو حوزه را یکی میداند و هیچ تفاوتی برای آن ها قائل نمی شوند. ولی در اصل این دو حوزه کاملا جدا از یکدیگر هستند و باید مرزی بین آن ها ترسیم کرد.

برای شناخت تفاوت بین خانواده درمانی و مشاوره خانواده سعی کردیم اهداف هر کدام را به طور جدا و مختصر برای شما شرح دهیم تا شما عزیزان اطلاعات کاملی کسب کرده باشد.

اهداف خانواده درمانی

 1. بهبود ارتباط‌ها اعضای خانواده
 2. مورد پذيرش واقع شدن در بین خانواده
 3. بهبود همدلي و تفاهم بین اعضا
 4. بهبود توانايي پذيرش تفاوت‌ها
 5. بهبود توانايي‌هاي حل مسئله به طور فردي و خانوادگي و افزایش تعاملات سالم
 6. كاهش يا رفع تعارض بيماري‌زا و اضطراب تک تک اعضا

 7. تقويت حساسيت نسبت به نيازهاي هيجاني اعضاي خانواده

 8. ایجاد روابط سالم، بین نسل ها. مانند پدر و مادر

 9. ایجاد آمادگی در افراد خانواده در مقابله با نيروهاي مخرب درون و بيرون.

اهداف مشاوره خانواده

مشاوره در زمینه ازدواج

مشاوره برای بارداری

آموزش مسائل تربیتی و پیشگیری از مشکلات ناشی از آن

همانطور که در قسمت بالا درباره اهداف مشاوره خانواده توضیح دادیم مشاهده می کنید که اهداف خانواده درمانگر کمی جزئی تر و تخصصی تر است. ولی مشاوره خانواده بیشتر در زمینه آموزش فعالیت دارد.

مشاوره خانواده

برای آشنایی کامل با شاخه مشاوره خانواده و خانواده درمانی، می توانید مقاله معرفی شاخه مشاوره خانواده را به طور کامل مطالعه کنید. برای مشاهده مقاله می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا