در جلسه مشاوره طلاق چه می گذرد؟

در جلسه مشاوره طلاق چه می گذرد؟

مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره طلاق یکی از شاخه های رشته مشاوره و روانشناسی است که سعی می کند ابتدا کشمکش ها و مشکلات زوجین را بشناسد سپس به آن ها کمک می کند تا نسبت به این مشکلات تصمیم درستی بگیرند.

جلسه مشاوره طلاق نوعی گفتگوی درمانی است که فضایی امن و خصوصی را برای شریک زندگی فراهم می کند تا در مورد چالش ها و احساسات در مورد رابطه و یکدیگر صحبت کنند.

به طور کلی صحبت با یک مشاوره با تجربه و آموزش دیده، یکی از موثر ترین مراحل برای درک بهتر خود و احساساتمان است.

در جلسه مشاوره طلاق، مشاور طلاق با به کارگیری ابزار هایی، به مراجع جهت تصمیم گیری در مورد اتمام رابطه نیز کمک می کند.

در جلسه مشاوره طلاق چه اتفاقی می افتد؟

مشاور طلاق یک درمانگر معتبر است که به زوجین در مورد تمام مسائل مربوط به طلاق کمک می کند. از این رو در جلسه مشاوره طلاق ابتدا سعی می کنند با به دست آوردن یک سری اطلاعات در مورد مشکلات و تعارضات موجود در رابطه و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلایل طلاق راهنمایی درستی داشته باشد.

جلسه مشاوره طلاق

البته به این نکته توجه کنید که جلسه مشاوره طلاق برای هر فردی متفاوت است، ولی این موارد در نظر گرفته میشود. در جلسه مشاوره طلاق، مشاور به فرد در جهت به اتمام رساندن فرایند غم و اندوه ناشی از طلاق کمک کند.

از این رو در جلسه مشاوره طلاق، یک مشاور می تواند در پردازش این احساسات منفی و تبدیل آنها به احساسات مثبت کمک کند.

همچنین مشاور طلاق به زوجین کمک می کند تا بتوانند به طور موثر بارهای احساسی ناشی از رابطه ناموفق را مدیریت کنند. این مرحله در کمک به فرد در مواجهه با زندگی پس از طلاق مهم است. بسته به رویکرد مشاور ، ممکن است فرد تشویق شود تا احساسات خود را بیان کند یا در فعالیتهایی که از آن لذت می برد شرکت کند.

مشاور همچنین می تواند به افزایش اعتماد به نفس فرد در مواجهه با زندگی جدید خود به عنوان یک فرد مجرد کمک کند و از اعضای خانواده متاثر از جدایی حمایت کند.

مشاوره بعد از طلاق

در جلسه مشاوره طلاق، مشاوران می توانند از طریق بحث ، آموزش مهارت های مقابله ای ، بهبود مراقبت از خود، راهنمایی در تدوین برنامه زندگی جدید و موارد دیگر به افراد کمک کنند. بنابراین، هنگام انتخاب مشاور طلاق، به خاطر داشته باشید که به چه اهدافی را در نظر دارید تا به آنها برسید. برای یافتن یک درمانگر طلاق خوب، مطمئناً باید به دنبال فردی باشید که متخصص طلاق است و تجارب زیادی در این زمینه نیز باید داشته باشد. 

ارتباط با مشاوره طلاق

برای ارتباط با مشاوران طلاق در کلینیک روانشناسی شیوا می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

هدف جلسه مشاوره طلاق چیست؟

متاسفانه، گاهی اوقات ازدواج در درازمدت موفقیت آمیز نیست و طلاق بهترین تصمیم است. در حالی که پایان زندگی مشترک می تواند برای برخی از طرفین تسکین دهنده باشد ، اما اغلب اوقات یک وضعیت استرس زا نیز ایجاد می شود.

 از این رو مهم نیست که چقدر تصمیم طلاق دوستانه باشد، ولی در طیف وسیعی از افراد دیده می شود که بعد از طلاق بسیاری از احساسات ناخوشایند را تجربه کرده اند. این احساسات ناخوشایند می تواند شامل موارد زیر باشد: غم ، عصبانیت ، سردرگمی ، ترس ، شرم ، اضطراب و غیره ، حتی اگر یکی از طرفین یا هر دو طرف مایل به ترک باشند. اگر کودکان درگیر شوند ، سطح استرس می تواند حتی بیشتر شود. با توجه به این موارد، در جلسه مشاوره طلاق، مشاور به مدیریت این درد، عصبانیت ، استرس و غم به شما کمک می کند.

جلسه مشاوره طلاق اغلب برای کاهش استرس ناشی از طلاق قریب الوقوع استفاده می شود ، اما می تواند ابزار و یا راهی برای کمک به زوجین در جهت تصمیم گیری در مورد ماندن در رابطه ، ترک رابطه یا نحوه انتقال از زندگی زناشویی به زندگی مجرد باشد.

جلسه مشاوره طلاق همچنین مزایای زیادی را برای زوج هایی که تجربه طلاق دارند، به همراه دارد. از این رو می توان گفت، مشاوره طلاق به دو نفر در شرایط سخت راهنمایی می کند.

هدف از جلسه مشاوره زوجین

زمان مراجعه به جلسه مشاوره طلاق

برای توضیح این عنوان باید به این نکته توجه کنید که مشاوره طلاق به و دو بخش مشاوره قبل از طلاق و مشاوره بعد از طلاق تقسیم بندی می شود.

مشاوره قبل از طلاق برای افرادی است که هنوز تصمیم قطعی در مورد طلاق را نگرفته اند . از این رو مشاوره طلاق با به کارگیری برخی از ابزار ها به مراجع ذر جهت گرفتن تصمیم درست کمک می کند.

در مقابل مشاوره بعد از طلاق وجود دارد که زمان مراجعه به مشاوره بعد از طلاق زمانی است که شما پروسه طلاق را پشت سر گذاشته باشید و در جهت درمان آسیب های بعد از طلاق و یا درمان آسیب های وارده به فرزندانتان مراجعه کنید.

جلسه مشاوره قبل از طلاق و مشاوره بعد از طلاق هر دو فضایی امن برای حل مسائل با حضور یک متخصص حرفه ای هستند تا در حل موانع به شما کمک کنند.

زمان مراجعه به جلسه مشاوره طلاق

نشانه های مراجعه به مشاوره طلاق

مشاوره طلاق می تواند طیف وسیعی از افراد را در شرایط مختلف در بر بگیرد. با این حال ، مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید که می تواند مشاوره طلاق یکی از بهترین گزینه ها برای شما باشد. در اینجا قصد داریم به شرح برخی از علائم بپردازیم که نشان می دهند شما به مراجعه به یک جلسه مشاوره طلاق نیاز دارید:

  • بحث های مکرر یا بی ثبات
  • مشکل در توافق در مورد مسائل مهم مربوط به جدایی ، مانند مسائل مربوط به امور مالی یا مراقبت از کودکان
  • نابرابری های ارتباطی
  • نگران در مورد تاثیر طلاق بر فرزندان و اطرافیان شما
  • سوالاتی در مورد نحوه مدیریت موقعیت های خاص یا مکالمات خارجی مربوط به طلاق
جلسه مشاوره طلاق

این موارد از جمله مواردی است که شما با مواجه شدن به آن ها باید سریعا به جلسه مشاوره طلاق مراجعه کنید ولی این نکته را در نظر داشته باشید که تنها این موارد نیست بلکه موارد بسیاری نیز وجود دارد.

مشاوره طلاق خوب کیست؟

امروزه مشاوران زیادی در این زمینه در حال فعالیت می باشند ولی این نکته را باید در نظر داشت باشید که هر مشاوری دارای شیوه درمان خاص خودش می باشد. علاوه بر این ها برای مراجعه به یک مشاوره طلاق حتما باید به فردی که در این زمینه تخصص دارد مراجعه کنید. زیرا ممکن است مشاوره خانواده، مشاوره فردی و یا مشاوره قبل از ازدواج نتوانند راهنمایی درستی در این زمینه انجام دهند.

معرفی شاخه مشاوره طلاق

برای مطالعه مقاله آشنایی با مشاوره طلاق می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

نتایج مورد انتظار در جلسه مشاوره طلاق چیست؟

نتیجه مراجعه به یک جلسه مشاوره طلاق برای هر فردی می تواند متفاوت باشد، ایننتایجبستگی به خود فرد دارد. ولی به طور کلی می توان نتایج بدست آمده از جلسه مشاوره طلاق را به شرح زیر دانست:

راه اول: همانطور بمانید، هیچ کاری نکنید و بعد تصمیم بگیرید. (اکثر افراد از این مسیر متنفرند)

راه دوم:  یک تصمیم آگاهانه و ایده آل متقابل برای طلاق بگیرید

راه سوم:  در مورد برنامه آشتی تصمیم بگیرید تا از صمیم قلب بر تمدید ازدواج کار کنید. 

در جلسه مشاوره طلاق ، لازم نیست مطمئن باشید که می خواهید به زندگی مشترک ادامه دهید. لازم نیست متقاعد شوید که طلاق می خواهید، هیچ فشاری برای متعهد شدن به هر مسیری وجود ندارد.

جلسه مشاوره طلاق

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا