طلاق، همان واژه تلخی است که هر فردی با شنیدن آن ممکن است با ترس و یا دلهره ای نسبی دچار شود. بنظر شما چه اتفاقی می افتد که به تازگی این واژه بیشتر از قبل شنیده می شود؟ و یا بنطرتون راهی وجود دارد تا رابطه هایی که به طلاق منجر می شود، کاهش یابد؟

پاسخ این سوالات تنها با خواندن این مقاله میسر می شود، بنابراین با ما همراه باشید تا بتوانیم اطلاعات کاملی در مورد مشاوره طلاق بدست آورید.

مشاوره طلاق چیست؟

دو مورد از بزرگ ترین اتفاقاتی که ممکن است در زندگی هر فردی رخ دهد، ازدواج و طلاق است. همانطور که میدانید، ازدواج یک اتفاق شیرین است ولی طلاق می تواند یکی از تلخ ترین اتفاقات یک فرد به حساب آید.

امروزه با توجه به تحقیقات صورت گرفته در زمینه طلاق، مشخص شده است که نیمی کمتر از ازدواج ها به طلاق ختم می شوند.

علاوه بر این کارشناسان متوجه شده اند که بسیاری از این طلاق ها در 5 سال ابتدایی ازدواج افراد رخ داده است. 

مشاور طلاق چگونه می تواند کمک کند؟

وجود مشاوره طلاق در دنیای امروزی بسیار مهم و ضروری است. اکنون شاید این سوال برای شما پیش آید که یک مشاوره طلاق چگونه می تواند به افراد کمک کند؟

مشاوره طلاق

آشنایی با زوج درمانگر سایت روانشناسی شیوا

مشاور طلاق،  فردی است که می تواند افرادی را که در این دوران دردناک و نامشخص زندگی خود هستند، راهنمایی کند. مشاوره طلاق سعی می کند تمام موارد مثبت و منفی که این طلاق در بر میگیرد را در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر این، مشاوره طلاق می تواند شما را با روش هایی آشنا کند تا طلاق شما تاثیر کمتری بر فرزندان شما، دیگران اهداف زندگی شما و … داشته باشد.

علاوه بر این مشاوره طلاق می تواند به افراد در جهت درک بهتر علت های شکست رابطه کمک کند.

ارتباط با مشاوره طلاق

برای ارتباط با مشاوره طلاق در کلینیک روانشناسی شیوا، می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

مشاوره قبل از طلاق چیست؟

مشاوره قبل طلاق برای زمانی است که افراد برای تصمیم خود تردید دارند و نمی توانند درست را از بد تشخیص دهند. از این رو به یک مشاوره طلاق مراجعه می کنند.

مشاوره قبل از طلاق می تواند به شما و همسرتان در جهت تصمیم گیری درست با پرداختن به مشکلات و دادن راه حل هایی برای برطرف کردن آن ها کمک بسیاری کند.

زیرا گاهی اوقات در بین زوجین دیده می شود که با توجه به مشکلات کوچکی که در رابطه خود دارند، سریع تصمیم به جدایی و طلاق می گیرند. این گونه افراد ابتدا باید به مشاوره طلاق مراجعه کنند و در صورت حل نشدن باید نسبت به طلاق اقدام کنند.

با توجه به این موارد باید حتما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر قصد اتمام رابطه ای را که کودکان درگیر هستند، را دارید، ضروری است که باید سریعا به یک مشاوره طلاق مراجعه کنید. زیرا این مورد موضوع بسیار مهمی است که فرزندان شما باید یک طلاق سالم را تجربه کنند.

آسیب های احتمالی طلاق

منظور از طلاق سالم، طلاقی است که بدون سرزنش ، بی احترامی و خراب شدن جلوه والدین در ذهن فرزندانشان باشد.

 بهترین راه برای به حداقل رساندن آسیب های فرزندان ناشی از طلاق و حفظ سلامت آنها این است که با تمام کار های خود را زیر نظر یک مشاوره انجام دهید و فرایند های لازم را به کار بگیرید.

مشاوره قبل از طلاق چه اهمیتی هایی دارد؟

مشاوران قبل از طلاق از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا می توانند به شما در حل هرگونه مشکل مرتبط با طلاق کمک کنند. برخی از موارد مورد اهمیت در زمینه مراجعه به مشاوره طلاق در زمان قبل از طلاق به شرح زیر است:

  • آموزش نکاتی در زمینه نحوه اطلاع تصمیم طلاق به فرزندان، به گونه ای که کمترین آسیب و لطمه به آن ها وارد شود. 
  • کمک به شما در جهت شناسایی و رسیدگی به هرگونه احساسات متناقض و یا گیج کننده مربوط به تصمیم طلاق
  • آموزش راهکارهای مقابله سالم  توسط مشاوره طلاق که می توانید در طول تجربیات چالش برانگیز و استرس زا از آنها استفاده کنید.

مشاوره بعد از طلاق چیست؟

صرف نظر از دلیل طلاق، انحلال یک رابطه طولانی مدت و متعهد، می تواند زندگی هر فردی را مختل کند و باعث برانگیخته شدن برخی احساسات عمیق افراد مانند غم، استرس و اندوه را شود. حقیقت این است که “زندگی پس از طلاق” می تواند برای بسیاری سنگین و طاقت فرسا باشد. در حقیقت ، آینده ای نامعلوم غالباً دلهره آورتر از آن است که در میان روابط عمیقاً ناراضی قرار بگیرید.

ab5a858b3726f1a2337fb4b807a7d476__1_-removebg-preview

نکته مثبت مشاوره بعد از طلاق این است که می تواند شما را در دوران بعد از طلاق راهنمایی کند. اگر بخواهیم به طور دقیق تر توضیح دهیم ، مشاوره طلاق از تکنیک های مختلفی برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما استفاده می کند و به شما کمک می کند تا با واقعیت سریع تر کنار بیاید و آن را بپذیرید. با توجه به این شما می توانید زندگی خود را سریع تر به حالت عادی برگردانید.

آنها همچنین به شما با استفاده از روش های سازنده  کمک می کنند تا با احساسات باقی مانده نسبت به طلاق خود کنار بیایید بنابراین ، صحبت با یک مشاور طلاق می تواند شما را از این احساسات آزاد کند و در نتیجه شما می توانید راحت تر به هدف های خود فکر کنید و برای رسیدن به آن ها تلاش کنید.

آشنایی با شاخه مشاوره زوجین در سایت روانشناسی شیوا

مزایای مراجعه به یک مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره طلاق در دو حالت مفید و کارآمد است. اولین مورد این است که وقتی شما و همسرتان نمی دانید که آیا می توانید رابطه خود را قبل از اینکه یکی از شما تقاضای طلاق کند نجات دهید؟

در این شرایط، مشاوره طلاق با ایجاد فضایی امن برای بحث در مورد مشکلات شما و به توافق رسیدن در مورد اینکه آیا شما باید برای طلاق اقدام کنید یا تلاش کنید تا مسائل خود را حل کنید ، ایجاد می کند.

 مورد دوم این است که شما قبلاً درخواست طلاق داده اید و برای بررسی جزییات به کمک نیاز دارید. یک مشاور با تجربه طلاق می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد حضانت ، نفقه و حمایت از کودکان کمک کند و از نزاع طولانی دادگاه که منجر به صدمه دائمی می شود جلوگیری کند.

مزایای مراجعه به یک مشاوره طلاق چیست؟

به طور کلی مزایای مراجعه به یک مشاوره طلاق شامل موارد زیر می شود:

مشاور طلاق می تواند هر دو طرف یک موضوع را به طور دقیق بررسی کرده و توصیه هایی را بدون کدر شدن از احساسات انجام دهد.

 مشاور طلاق یک فرد بی طرف است از این رو  برای بحث در مورد مسائل حساس بسیار خوب است

مشاوره طلاق می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا واقعاً می خواهید طلاق بگیرید یا فقط برای حل اختلافات در ازدواج خود به کمک نیاز دارید.

یک مشاور همچنین می تواند به شما در بهبود مهارت های ارتباطی خود با همسرتان کمک کند ، بنابراین می توانید بدون توسل خشونت و یا بی احترامی به بحث های سخت بپردازید.

آشنایی با بهترین مرکز مشاوره زوجین در سایت روانشناسی شیوا

در چه مواردی می توان از یک مشاوره طلاق استفاده کرد؟

افراد برای حل مسائل مختلف از مشاوران طلاق کمک می گیرند. مشکلات متداول زناشویی که مشاوره طلاق توانایی حل آن ها را دارد، عبارتند از:

مشکلات ارتباطی

اگر شما و همسرتان شیوه های ارتباطی متفاوتی دارید ، ممکن است بدون توسل به مشاجره نتوانید نکات خود را منتقل کنید. بنابراین با مراجعه به یک مشاوره طلاق می توانید مهارت های ارتباطی را فرا بگیرید.

مسائل صمیمیت

برخی از زوجین به دلیل استرس های ناشی از کار ، تربیت فرزندان و مدیریت خانه با یکدیگر در برقراری ارتباط صمیمی مشکل دارند.

بیماریهای روانی

اگر همسر دچار افسردگی ، اضطراب فراگیر یا اختلال روانی دیگری باشد ، علائم آن اختلال می تواند تأثیرات نامطلوبی بر ازدواج بگذارد. از این رو افراد می توانند با مراجعه به مشاوره زوجین در حل این موارد تلاش کنند.

تروما

برخی از ازدواج ها پس از گذراندن یک رویداد آسیب زا ، مانند سرقت از خانه یا مرگ یک کودک ، دچار مشکل می شوند.

اختلاف نظرها در مورد تربیت فرزند: همسران همیشه در مورد بهترین روش تربیت فرزندان به توافق نمی رسند و برخی از زوج ها در مورد اینکه آیا حتی باید بچه دار شوند نیز اختلاف نظر دارند.

انتظارات خانوارها

مشاوره طلاق می تواند به همسرانی کمک کند که در مورد اینکه چه کارهایی را باید انجام دهند یا چگونه باید انجام شوند اختلاف نظر دارند.

 

اسکرول به بالا