زوج درمانگر کیست

زوج درمانگر کیست؟

شاید این جمله را شنیده باشید که میگویند: دعوا نمک زندگی است. این یعنی وقتی دو نفر زندگی مشترکشان را شروع میکنند، گاهی ممکن است زندگی آروم باشد و یا گاهی هم با پستی و بلندی هایی رو به رو باشد.

حالا برخی از افراد می توانند به راحتی این پستی و بلندی ها را با همراهی هم پشت سر بگذارند و به راحتی از آن ها عبور کنند و در مقابل ممکن است برخی از افراد نتوانند مقاومت کنند که می تواند زمینه ساز مشکلات بزرگتری برای آنها باشد.

وقتی مشکلات زیادی در زندگی دو نفر بوجود می آید، کم کم روابط بین دو زوج شروع به تغییر می کند. اکنون این سوال پیش می آید که راه حل چیست؟

برای این افراد تنها راه حل مراجعه به یک زوج درمانگر یا همان مشاوره زوجین است.

زوج درمانگر فردی است که ابتدا با گفتگو با زوج ها مشکلات و تنش های بین آن ها را کشف می کند، سپس در جهت حل این مشکلات و تغییر روابط بین زوجین تلاش می کند.

هدف زوج درمانگر بهبود بخش هایی از روابط بین زوجین است که امکان تغییر آن رابطه وجود دارد.این تغییرات می تواند شامل مواد زیر شود:

رفتار

تفکر اشتباه

احساساتی که نسبت به هم دارند

افکار غلط

شیوه ارتباطات

نحوه حل تعارضات

وظایف زوج درمانگر

ارتباط با زوج درمانگران شیوا

برای ارتباط با زوج درمانگران و رزرو وقت با مشاوران زوجین در کلینیک روانشناسی شیوا می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

تحصیلات زوج درمانگر چیست؟

رشته روانشناسی دارای گرایشان مختلفی است که افراد با گذراندن دوره کارشناسی، می توانند بر اساس علاقه خود یکی از گرایشات این رشته را انتخاب کنند و به تحصیل بپردازند.

بسیاری از افرادی که در کلینیک های روانشناسی به زوج درمانگری مشغولند، اغلب در رشته مشاوره خانواده تحصیل کرده اند یا با شرکت در کارگاه های آموزشی که بیرون از دانشگاه ها تشکیل می شود، توانسته اند مهارت لازم را در این زمینه کسب کنند.

آشنایی با بهترین مرکز مشاوره زوجین

بنابراین در دانشگاه ها رشته ای به نام زوج درمانی وجود ندارد و افرادی که تمایل دارند در این رشته فعالیت کنند می توانند با شرکت در کارگاه هایی که در موسسات آموزش معتبر برگزار می شود، مدارک لازم را دریافت کنند.

این افراد تنها از این طریق می توانند دانش لازم و کافی را در زمینه مشاوره زوجین و اهداف مشاوره زوجین کسب کنند و شروع به فعالیت کنند.

تجصیلات زوج درمانگر چیست؟

کار زوج درمانگر چیست؟

زوج درمانگر کار اصلی آن درمان زوج هایی است که ازدواج کرده اند و در نحوه ارتباط و تفاهم با همسر خود مشکل دارند. برخی از فعالیت های زوج درمانگر شبیه به خانواده درمانی است ولی با هم تفاوت هایی هم دارند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

تفاوت بین زوج درمانی و خانواده درمانی

در خانواده درمانی روانشناس و یا مشاور با تشکیل جلسه روانشناسی با تمام اعضای خانواده ابتدا مشکلاتی که در یک خانواده است را کشف می کند، این مشکلات می تواند بین والدین و فرزندان ، والدین با یکدیگر، فرزندان به یکدیگر و یا خانواده با خانواده ای دیگر باشد.

تفاوت زوج درمانی

چه زمانی باید به زوج درمانگر مراجعه کنیم؟

متاسفانه بسیاری از زوج ها با وجود مشکلات زیادی که در رابطه با هم دارند، اما قبول نمی کنند که به یک زوج درمانگر مراجعه کنند و یا در گاهی اوقات هم زوجین زمانی به یک زوج درمانگر مراجعه می کنند که زمان بسیاری از وجود مشکلات بین آنها گذشته است. 

این نکته توانسته کار را هم برای زوج درمانگر و هم برای زوجین بسیار دشوار کند. همانطور که میدانید هر چه عمق مشکلات ایجاد شده بیشتر باشد، زمان زیادی هم برای رفع مشکل توسط زوج درمانگر می برد. 

بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم در صورت مشاهده مشکل بین روابط خود با همسر خود، سریعا به یک زوج درمانگر خوب مراجعه کنید تا بتوانید از بروز مشکلات دیگر بکاهید.

چه کسانی باید به زوج درمانگر مراجعه کنند؟

مراجعه به یک زوج درمانگر می تواند برای هر رابطه ای مفید و کارآمد باشد، اما نمی شود همه رابطه ها را ملزم کرد تا به یک زوج درمانگر مراجعه کنند. گاهی افراد با مشاهده ناهنجاری ها در دوران عقد خود به یک زوج درمانگر مراجعه می کنند و گاهی هم یک زوج بعد از 20 سال زندگی مشترک یا حتی هم بیشتر، نیاز می بینند که به یک زوج درمانگر مراجعه کنند.

چه کسانی بهتر است به زوجدرمانگر مراجعه کنند.

ولی پیشنهاد ما در کلینیک روانشناسی شیوا برای مراجعه به یک زوج درمانگر این است که بهتر است در صورت بروز مشکل و وجود عدم تفاهم بین همسر خود، به یک زوج درمانگر مراجعه کنید تا بتوانید جلوی مشکلات دیگر را هم که زمینه ساز آن مشکل کوچک بوده است را بگیرید.

بنابراین زوج درمانگر می تواند مشکلاتی که شما درگیر آن هستید را برطرف کند و از تشدید مشکلات جلوگیری کند. اکثر مشکلاتی که بین زوچین به وجود می آید می تواند دلایل زیر را داشته باشد:

مشکلات مالی

 فرزندپروري

نیازهای جنسي

 خيانت

رفتار بد یکی از طرفین

 مسائل مربوط به سلامتي

 ناباروري

 قمار

 استفاده از مواد مخدر

فاصله عاطفي

چه تصورات غلطی در مورد زوج درمانگر وجود دارد؟

بسیاری از افراد، فکر می کنند که تنها در موارد بسیار حیاتی باید به یک زوج درمانگر مراجعه کنند که این موارد می تواند شامل خیانت، اعتیاد و موارد دیگر شود.و گاهی در افراد دیده می شود که مراجعه به یک زوج درمانگر را به عنوان آخرین تلاش برای بهبود رابطه، قبل از جدایی می دانند. 

و گاهی از بعضی افراد شنیده می شود که مراجعه به یک زوج درمانگر، تنها برای تغییر تصمیم شریک زندگی خود مورد استفاده قرار می گیرد.

اصول اولیه برای یک زوج درمانگر عبارتند از:

 • انجام یک گفتگوی محرمانه  با مراجع
 • به مراجعان میزان تغییرات را از مراجعه به زوج درمانگر نشان دهید.
 • سعی کنید به رابطه قدرت دهید تا کنترل سرنوشت رابطه را در دست بگیرند و خود افراد تصمیمات حیاتی را بگیرند.
 • اطلاعات مرتبط و مناسب را ارائه دهید
 • دیدگاه رابطه را تغییر می دهد
 • ایجاد رویدادهای عاطفی جدید و پیوند مثبت در رابطه
 • برای تسهیل تغییر در تعامل شرکا به الگوهای جدید تعامل.
 • شناسایی چرخه تعامل منفی و تکراری به عنوان یک الگو و بهبود آن
 • ارتباطات زوجین را بهبود بخشید
 • اهداف و مقاصد روشنی را از درمان تعیین کنید
 • برای کمک به حفظ حس صمیمیت

ولی بسیاری از افراد با مزایای زوج درمانگر آشناییت ندارند و نمی دانند که یک زوج درمانگر تا چه حد می تواند در بهبود ارتباط طرفین و افزایش رضایت طرفین تاثیر بگذارد.

مراحل مشاوره زوجین

زوج درمانگر ممکن است برای هر زوج، بسته به نوع مشکل آنها مراحل مختلفی برای آن ها به کار ببرد. ولی به طور کلی مراحل درمانی در جلسه مشاوره زوجین شامل موارد زیر است:

۱. تمرکز روی یک مشکل خاص (مثلا مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت و یا حسادت)

۲. مشارکت فعال زوج درمانگر در بهبود روند درمان رابطه‌ی دو نفره به جای درمان جداگانه‌ی هر فرد

۳. مداخلات درمانی مبتنی بر راه حل و در جهت تغییر از جلسات اول درمان

۴. تعیین اهداف واضح و مشخص برای درمان

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم توضیح کاملی در مورد زوج درمانگر، اهداف و مراحل درمانی که توسط زوج درمانگر در رابطه بین زوجین به کار گرفته می شود صحبت کنیم.

اگر شما هم با مشکلاتی که در موارد بالا نام برده شد، دست و پنجه نرم می کنید و این مشکلات توانسته زمینه ساز بوجود آمدن مشکلات دیگر هم شود، می توانید به یک زوج درمانگر خوب مراجعه کنید.

زوج درمانگر با توجه به تجربه ای که در زمینه مشاوره زوجین دارد، می تواند بهترین راهنمایی و کمک را در جهت بهبود روابط و تفاهم بین همسرتان به شما کند تا شما بتوانید زندگی سرشار از آرامش و لذت را در کنار همسر خود تجربه کنید.2 دیدگاه دربارهٔ «زوج درمانگر کیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا