انواع اختلالات جنسی

انواع اختلالات جنسی

بروز انواع اختلالات جنسی از آن دسته مشکلات روانشناسی بسیار شایع است که بسیاری از افراد از بیان آن خجالت می کشند و ممکن است هرگز به یک مشاور جهت حل این اختلالات مراجعه نکند. ولی این نکته را باید در نظر بگیرید که رضایت از رابطه جنسی می تواند در بالا رفتن کیفیت رابطه زوجین بسیار تاثیر گذار باشد.

امروزه با توجه به تحقیقات گسترده ای که در زمینه راه های درمان اختلالات جنسی انجام شده، هیچ جای نگرانی نیست و درمان های بسیار موثر به کشف شده است.

با توجه به این توضیحات شما ابتدا باید با انواع اختلالات جنسی آشنا شوید، برای آشنایی کامل با اختلالات جنسی می توانید مقاله مشکلات و اختلالات جنسی را مطالعه کنید. 

ما در این مقاله قصد داریم شایع ترین اختلالات جنسی را توضیح دهیم، بنابراین برای آشنایی بیشتر می توانید تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

درمان انواع اختلالات جنسی

منظور از اختلالات جنسی چیست؟

به مشکلاتی که میتواند در هر مرحله از چرخه جنسی رخ دهد و در اثر بروز این اختلالات میزان رضایت جنسی زوجین می تواند به طرز چشمگیری کاهش یابد.

این اختلالات ممکن است در هر مرحله ای از چرخه جنسی رخ دهد. به طور کلی چرخه جنسی شامل موارد زیر است:

مرحله یک: تمایل 

مرحله دوم: انگیختگی

مرحله سوم: ارگاسم

مرحله چهارم : فرونشینی

چرخه جنسی

با توجه به چرخه جنسی که به ترتیب موارد بالا است، اختلالات جنسی می تواند در هر مرحله ای رخ دهد. از این رو اختلالات جنسی در افراد مختلف متفاوت است.

انواع اختلالات جنسی چیست؟

اختلالات جنسی با توجه به چرخه جنسی به طور کلی به چهار دسته طبقه بندی می شود:

اختلالات در تمایل: عدم تمایل جنسی یا علاقه به رابطه جنسی.

اختلالات در برانگیختگی: ناتوانی در تحریک فیزیکی یا تحریک در طول فعالیت جنسی.

اختلالات جنسی با توجه به چرخه جنسی به طور کلی به چهار دسته طبقه بندی می شود:

اختلالات در ارگاسم: تاخیر یا عدم وجود ارگاسم (اوج لذت)

اختلالات درد: درد هنگام مقاربت

انواع اختلالات جنسی چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

با توجه به انواع اختلالات جنسی، می توان گفت این اختلالات ممکن است در هر سنی و یا در هر فردی رخ دهد. ولی با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، انواع اختلالات جنسی در افراد بالای 40 سال شایع تر است. 

ارتباط با درمانگر جنسی

برای ارتباط با درمانگران جنسی در کلینیک روانشناسی شیوا می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

علائم انواع اختلالات جنسی

انواع اختلالات جنسی دارای علائم مختلفی می باشند. ولی با توجه به تفاوت هایی که در مردان و زنان وجود دارد، می توان گفت که این علائم در زنان و مردان بسیار متفاوت است. 

علائم انواع اختلالات جنسی در مردان

ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ مناسب برای مقاربت (اختلال نعوظ)

عدم وجود یا تاخیر در انزال با وجود تحریک جنسی کافی (انزال تاخیری)

ناتوانی در کنترل زمان انزال (زود انزالی یا انزال زودرس)

علائم انواع اختلالات جنسی در زنان

ناتوانی در رسیدن به ارگاسم

روانکاری نامناسب واژن قبل و در حین مقاربت

ناتوانی در شل شدن ماهیچه های واژن به اندازه ای که اجازه مقاربت را دهد.

با توجه به علائمی که در هر کدام از مردان و زنان به طور اختصار توضیح دادیم، شما می توانید با آشنایی با این علائم و در صورت مشاهده هر یک از آن ها سریعا به یک مشاور یا یک درمانگر اختلال جنسی مراجعه کنید. برخی علائم دیگری نیز وجود دارند که در مردان و زنان مشترک است. این علائم به شرح زیر است:

عدم علاقه یا میل به رابطه جنسی

ناتوانی در مرحله برانگیختن

درد هنگام مقاربت

انواع اختلالات جنسیمربوط به زنان و مردان

چه عواملی سبب ایجاد انواع اختلالات جنسی می شود؟

عوامل بسیاری برای ایجاد انواع اختلالات جنسی وجود دارد. که این عوامل هم می تواند علل جسمی، علل روانشناختی و حتی علل روانی داشته باشد. در ادامه به توضیح هر یک از این علت ها می پردازیم. 

علل جسمی دلیل ایجاد انواع اختلالات جنسی

وجود برخی از بیماری ها می تواند باعث ایجاد انواع اختلالات جسمی شود. این بیماری ها به شرح زیر است:

 • دیابت
 • بیماری های قلبی و عروقی
 •  اختلالات عصبی
 • عدم تعادل هورمونی 
 • نارسایی کلیه یا کبد 
 • اعتیاد به الکل
 • سوء مصرف مواد 

افرادی که با این بیماری ها درگیر باشند، می توان گفت تا حدودی در چرخه جنسی خود دچار اختلال هستند. علاوه بر این ها برخی از دارو ها هستند که در اثر استفاده از آن ها ممکن است افراد دچار انواع اختلالات جنسی شوند. یکی از این دارو ها داروهای  ضد افسردگی است.

علل روانشناختی در بروز انواع اختلالات جنسی

امروزه با توجه به گسترش انواع مشکلات روانشناختی، می توان گفت یکی از علل ایجاد مشکلات جنسی وجود مشکلات روانشناختی است. از جمله مشکلات روانشناختی به شرح زیر است:

 • استرس و اضطراب ناشی از کار
 • نگرانی در مورد عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی یا رابطه ای 
 • افسردگی 
 • احساس گناه 
 •  نگرانی در مورد تصویر بدن 
 •  اثرات ضربه های جنسی در زمان  گذشته
علل روانشناختی در بروز انواع اختلالات جنسی

این موارد می تواند جزو شایع ترین مشکلات روانشناختی در حال حاضر باشد که توانسته تاثیر بسیاری بر روابط افراد ایجاد کند و زمینه ساز ایجاد انواع اختلالات جنسی در افراد شود.

چه داروهایی می توانند باعث اختلال عملکرد جنسی شوند؟

امروزه دارو های بسیاری وجود دارند که می تواند زمینه ساز ایجاد انواع اختلالات جنسی باشند. این دارو ها در اکثر مواقع می توانند میل جنسی افراد را تحت تاثیر قرار داده و گاهی اوقات هم می توانند بر توانایی برانگیختن یا رسیدن به ارگاسم تاثیر بگذارند. 

عوارض جنسی با داروهای زیر گزارش شده است:

انواع داروهای بدون نسخه

برخی از آنتی هیستامین های بدون نسخه می توانند باعث اختلال نعوظ یا مشکلات انزالی شوند.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای شامل آمی تریپتیلین ، دوکسپین (سینکوان) ، ایمی پرامین (توفرانیل) و نورتریپتیلین (آونتیل ، پاملور)

داروهای زیر ممکن است باعث اختلال نعوظ شوند:

داروهای ضد فشار خون (برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود)

دارو هایی که میل جنسی را کاهش می دهند:

دارو های هورمونی

تشخیص انواع اختلالات جنسی

در بسیاری از موارد شما تشخیص می دهید که چه چیزی در لذت بردن از رابطه جنسی شما تداخل ایجاد کرده است. مشاوره  شما ابتدا با مشاهده و بررسی علائم و نشانه های  فیزیکی شروع به درمان می کند.

درمانگران جنسی ممکن است آزمایشات تشخیصی را برای رد مشکلات پزشکی که ممکن است در اختلال عملکرد نقش داشته باشند، تجویز کنند. 

اختلال عملکرد جنسی چگونه درمان می شود؟

بسیاری از انواع اختلالات جنسی را می توان با درمان مشکلات جسمی یا روانی زمینه ای برطرف کرد. سایر استراتژی های درمانی عبارتند از:

استفاده از برخی دارو ها

یکی از راه های درمان انواع اختلالات جنسی استفاده از برخی دارو ها است.  مردان و زنان مبتلا به کمبود هورمون ممکن است از تزریق هورمون به بدن، استفاده از قرص یا کرم های مخصوص استفاده کنند. برای مردان، استفاده از برخی داروها، از جمله سیلدنافیل (ویاگرا) ، تادالافیل (سیالیس) ، وردنافیل (لویترا ، استاکسینا) و آوانافیل (استندرا) می توانند با افزایش جریان خون در آلت تناسلی به بهبود عملکرد جنسی کمک کنند.

راه های درمان اختلالات جنسی

برای زنان ، می توان از گزینه های هورمونی مانند استروژن و تستوسترون استفاده کرد (اگرچه این داروها برای این منظور تایید نشده اند).

استفاده از درمان های مکانیکی

درمان هایی مانند استفاده از  دستگاه های خلاء و یا کاشت آلت تناسلی ممکن است به مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ) کمک کند.

 دستگاه خلاء (EROS-CTD) نیز برای استفاده در زنان تأیید شده است ، اما می تواند گران باشد. داروهای گشاد کننده ممکن است به زنانی که تنگ شدن واژن را تجربه می کنند کمک کند. دستگاه هایی مانند ویبراتور می توانند تاثیر گذار باشند1 دیدگاه دربارهٔ «انواع اختلالات جنسی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا