در جلسه مشاوره زوجین چه می گذرد؟

در جلسه مشاوره زوجین چه می گذرد؟

همانطور که می دانید ازدواج یا هر رابطه ای دیگر ممکن است خوب یا بد باشد و توضیح یک رابطه ایده آل ممکن است از دید هر فردی تفاوت داشته باشد. بنابراین نمی توانیم یک توضیح کلی در مورد ازدواج و یا یک رابطه موفق دهیم.

ولی این نکته را می توانیم به طور قطع گوشزد کرد که هیچ از رابطه بدون نقصی وجود ندارد و وقتی شما به فکر بهتر کردن رابطه خود هستید، بدین معناست که آن رابطه برای شما بسیار ارزشمند است که برای بهبود آن در تلاش هستید.

در جلسه مشاوره زوجین چه می گذرد؟

مشاوره زوجین راهی برای بهبود روابط است. شاید شما علاقه داشته باشید که بدانید در جلسه مشاوره زوجین چه می گذرد؟

بنابراین با ما همراه باشید، در این مقاله قصد داریم شما را با اتفاقات جلسه مشاوره زوجین آشنا کنیم و از طرف دیگر راهکار هایی که یک مشاور در جلسه مشاوره زوجین به افراد میدهد را به شما معرفی کنیم.

در طی جلسه مشاوره زوجین درمانگر به مراجعان مهارت هایی مانند مهارت توسعه ارتباطات، مهارت حل مشکلات و چگونگی بحث سازنده در باره مشکلات را می آموزد.

در جلسه مشاوره زوجین چه می گذرد؟

در جلسه مشاوره زوجین، مشاور تلاش می کند درباره قسمت های مختلف رابطه زوجین اطلاعات کاملی را کسب کند تا از طریق شناخت مشکلات آن ها بتواند راه حلی برای بهبود رابطه آنها به کار ببرد.

به طور کلی مراجعه به یک مشاور و یا شرکت در جلسه مشاوره زوجین، روشی نوین و بسیار کارآمد برای حل اختلافات موجود در رابطه است و شما می توانید بیاموزید که چگونه رفتار شما می تواند بر اطرافیان تاثیرگذار باشد.

در جلسه مشاوره زوجین ، مشاور به زوجین کمک می کند تا الگو های رفتاری ناپسندی که می تواند ضرر بزرگی به رابطه وارد کند را شناسایی کنند، پس از شناسایی به زوجین می آموزد که روش های جدید ارتباطی را بیاموزند که این روش ها برای بهبود رابطه آن ها بسیار موثر است.

مشاوره زوجین در شیوا

برای مراجعه به کلینیک روانشناسی شیوا و گرفتن وقت توسط مشاوران با تجربه در حوزه مشاوره زوجین، می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

چه روش هایی مشاور در جلسه مشاوره زوجین به کار می برد؟

در جلسه مشاوره زوجین، مشاوره با توجه به اطلاعاتی که از رابطه شما و به ویژه از مشکلات رابطه شما کسب کرده، شروع به درمان می کند. مشاوره می تواند از روش های بسیاری برای درمان استفاده کند و این روش ها متناسب با سطح مشکلات شما تعیین می شود.

اولین روشی که می تواند بسیار موثر باشد، رویکرد گاتمن است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

رویکرد گاتمن

یکی از رویکرد های قدیمی و بسیار موثر در جلسه مشاوره زوجین که توسط مشاور مورد استفاده قرار میگیرد، رویکرد گاتمن است. در این روش مشاور با استفاده از مدلی به نام sound relationship house میتواند رابطه پایداری بین زوجین برقرار کند. در این روش درمانی بیشتر تمرکز بر روی ایجاد یک رابطه عاطفی همراه لا دوستی و اعتماد بین زوجین است.

راهکار تشخیصی

مشاوره تشخیصی یک راهکار جدید است که مورد استفاده مشاوران در جلسه مشاوره زوجین قرار میگیرد. زوجینی که در حال طلاق هستند و زمانی که به مشاوره زوجین مراجعه می کنند، مشاوره ترجیح می دهد از این روش استفاده برای بهبود رابطه آن ها استفاده کند.

هدف اصلی در راهکار تشخیصی در جلسه مشاوره زوجین شناخت تمام مشکلات آسیب زننده به رابطه عاشقانه افراد است. زیرا در بعضی مواقع علاوه بر وجود مشکلات زناشویی در رابطه ، مشکلات فردی دیگری هم هست که می تواند هر دو طرف را تحت تاثیر قرار دهد و از کیفیت رابطه آن ها کم کرده باشد.

راهکار متمرکز بر احساسات

یکی از موثر ترین روش ها برای بهبود که در جلسه مشاوره زوجین مورد استفاده قرار می گیرد، درمانی متمرکز بر احساسات زوجین است.

این روش درمانی یک روش سیستماتیک به حساب می آید که برای تغییر الگوی تعاملات زوجینی که از رابطه خود رضایت کاهی را ندارند به کار می رود.

روش تمرکز بر احساسات زوجین اصولا برای قوا دادن به پیوند عاطفی و تغییر پاسخ های فردی در برابر ابراز احساسات هر یک به کار می رود.

با وجود اینکه این روش بسیار پاسخ دهی بالایی در جلسه مشاوره زوجین دارد، ولی بیتر مشاوران و روانشناسان این روش را برای افرادی که در حال جدایی هستند توصیه نمی کنند.

نکاتی در مورد جلسه مشاوره زوجین

در تمام جلسه مشاوره زوجین در تمام دنیا، جلسه اول تنها صرف شناخت و کسب اطلاعات لازم توسط پزشک می شود. هر سبکی از درمان که توسط مشاوره زوجین به کار برده می شود صرفا برای آموزش افراد برای داشتن رابطه معقول است.

به طوری که از جلسه مشاوره زوجین به عنوان جلسات رشد نیز نام می برند.

جلسه مشاوره زوجین تا چه حد میتواند موثر باشد؟

شاید این جمله را بارها بار ها شنیده باشید که می گویند سطح موفقیت شما در هر چیزی بر اساس تفکر و میزان انگیزه ما مشخص می شود. بنابراین وقتی زوجی به مشاور زوجین برای بهبود روابط خود مراجعه می کنند میزان بهبودی آن ها بر اساس انگیزه آن ها تعیین می شود.

و گاها بر اساس این انگیزه تعداد جلسات درمان توسط مشاور تعیین می شود.

اکنون با توجه به گفته های بالا، مشاوره زوجین برای افرادی که انگیزه بیشتری برای درمان دارد زودتر جواب می دهد.

اهداف جلسه مشاوره زوجین چیست؟

مشاوره زوجین هم مانند هر مشاوره دیگری دارای یک سری برنامه ریزی ها و هدف هایی است. این اهداف و برنامه ها برای هر زوجی می تواند متفاوت از هم باشد. 

گاهی هدف از جلسه مشاوره زوجین می تواند خاتمه دادن به یک رابطه به نحوی که کمترین آسیب به طرفین وارد شود، باشد و در مواقع دیگر می تواند باعث بهبود ارتباط و صمیمیت بین زوجین شود.

البته به این نکته توجه کنید که این اهداف می توانند در طی جلسه مشاوره زوجین تغییر کنند ولی در کل اهداف مشاوره زوجین، آموزش و توسعه مهارت های بسیار مهم مانند صبر، گذشت، اعتماد، راستگویی، از خود گذشتگی و افزایش توان مدیریت در شرایط مختلف است.

اهداف جلسه مشاوره زوجین چیست؟

بنابراین مشاوره زوجین علاوه بر بهبود روابط بین زوجین به بهبود روابط هر کدام از افراد به تنهایی نیز می تواند تاثیر بسیاری بگذارد و با توجه به ین نکته فرقی نمیکند که هدف از مشاوره زوجین جدایی با بهبود رابطه باشد، در هر دو صورت باعث توسعه فردی شما خواهد شد.

در چه صورت باید در جلسه مشاوره زوجین شرکت کرد؟

برای مراجعه به جلسه مشاوره زوجین، دلایل بسیاری وجود دارد. ولی در این مقاله قصد داریم مهمترین دلایلی که شما را ملزم به حضور در جلسه مشاوره زوجین می کند بپردازیم بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

وجود مشکلات جنسی

روابط جنسی یکی از مهم ترین مسائلی است که به طور مستقیم می تواند بر روابط تاثیر بگذارد. بسیاری از زوجین پس از گذشت مدتی از رابطه اشتیاق خود را نسبت به رابطه جنسی از دست می دهند و یا دچار مشکلاتی می شوند. بنابراین از دست دادن میل جنسی توسط یکی از زوجین می تواند شروع کننده مشکلات بزرگ تری در رابطه باشد. 

وارد شدن به مراحل جدید زندگی به دنبال ایجاد تغییرات بسیار

همه ما با گذر زمان ممکن است دچار تغییراتی در رفتار، نوع تفکر، سلایق و… شویم. به دنبال این موضوع زوجین می توانند با مراجعه به جلسه مشاوره زوجین، با صداقت کامل در مورد علایق خود و میزان اشتراک و تفاهم خود صحبت کنند و در صورت عدم رسیدن به نتیجه مطلوب به طور توافقی از هم جدا شوند و یا تصمیم بگیرند خود را به علایق یکدیگر نزدیک کنند تا بتوانند رابطه خود را حفظ کنند.

وجود مشکلات مالی

مشکلات مالی، یکی از رایج ترین مشکلات افرادی است که به جلسه مشاوره زوجین مراجعه می کنند. در جلسه مشاوره زوجین افراد به طور واضح و صریح در مورد مسائل مالی صحبت می کنند تا به یک توافقی برسند.

وجود استرس و اضطراب

امروزه با توجه به شرایطی که در کشورما وجود دارد، توانسته استرس های زیادی را به زوجین وارد کند. از طرف دیگر استرس یک بخش اجتناب ناپذیر در زندگی ما هست و باید یاد بگیریم که چگونه اط را کنترل کنیم. 

رابطه هایی که در آن افراد درباره نگرانی های خود با همسر خود صحبت می کنند می توانند از حجم این استرس و اضطراب تا حد مطلوبی بکاهند.

خیانت

یکی از مشکلات نابهنجار در جوامع امروزی که گریبان گیر بسیاری از رابطه ها شده است، خیانت توسط یکی از طرفین است. خیانت می تواند علامت وجود مشکلاتی به شرح  زیر باشد:

بی حوصلگی

 احساس بی ارزشی 

 عدم احترام به ارزش های مشترک 

داشتن انتظارات غیر واقع بینانه

با توجه به گسترش فضای مجازی و نشان دادن ظاهر زندگی توسط افرادی که فعالیت دارند در آن، توانسته سطح توقع افراد را افزایش دهد و به دنبال افزایش این سطح از توقع مشکلات بسیاری را در رابطه ها ایجاد کرده است.

امروزه افراد از نظر ( جسمی، جنسی، روانی….) به همسر خود فشار بسیاری وارد می کنند.

بنابراین با مراجعه افراد به جلسه مشاوره زوجین می توانند ابتدا توقعات خود را از همسر خود مطرح کنند، و با کسب شناخت دقیق از همسر خود می توانند این انتظارات را بر اساس توانایی همسر خود رشد دهند. به طور کلی یکی از ضروری ترین کارهایی که باید در رابطه ها انجام شود، کسب شناخت دقیق از فرد مقابل مان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا