کاربرد و اهداف مشاوره زوجین چیست؟

کاربرد و اهداف مشاوره زوجین چیست؟

مشاوره زوجین نوعی روان درمانی است و به زوجین کمک می کند تا انواع تعارضات را تشخیص و حل و فصل کنند و از طریق حل این تعارضات می توانند روابط خود را نیز بهبود بخشند.

بنابراین شما می توانید از طریق مراجعه به مشاوره زوجین دوباره رابطه خود را بازسازی و تقویت کنید این کار از طریق تصمیمات متفکرانه صورت می گیرد در اصل مهم ترین اهداف مشاوره زوجین برقراری رابطه بهتر و عمیق تر با همسرتان است.

مشاوره زوجین غالبا توسط درمانگرانی که دارای مجوز درمان ازدواج و خانواده است انجام می شود. و اغلب کوتاه مدت است.

البته ناگفته هم نماند برنامه درمانی هر کس با توجه به مشکلات و شرایط زندگی آن بستگی دارد.

در هر حال مشاوره زوجین بسیار مهم و حیاتی است زیرا امروزه با توجه به گسترش فضای مجازی و همه افراد به دنبال  نشان دادن ظاهر زندگی خود هستند. در این مواقع شما باید این نکته در نظر داشته باشید که هیچ زوجی کامل نیست و ممکن است گاهی اوقات عصبانیت، دعوا و… در رابطه پیش آید و شما تنها کاری که می توانید انجام دهید مراجعه به یک مشاوره زوجین است.

اهداف مشاوره زوجین این است که شما را در برابر این مشکلات درست راهنمایی کند، تا شما بتوانید از این مرحله به درستی گذر کنید.

مشاوره زوجین در شیوا

برای وقت از مشاوران زوجین در کلینیک شیوا می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

مهم ترین اهداف مشاوره زوجین

شناخت بیشتر همسر خود

در جلسات زوج درمانی شما می توانید بهتر طرف مقابلتان را بشناسید و به دنبال شناختی که از همسر خود کسب می کنید بهتر می توانید آن را درک کنید و در نتیجه رابطه شما نیز عمیق تر می شود. بنابراین اولین و مهم ترین اهداف مشاوره زوجین شناخت بیشتر و کامل تر همسرتان است که با شناخت بیشتر، بسیاری از مشکلات رابطه ها از بین رفته است.

شناسایی ترس های یکدیگر

یکی از اهداف مشاوره زوجین، شناخت ترس های فرد مقابلمان است. از طریق شناخت این ترس ها می توانیم  آن ها را تا حد امکان از فرد مقابلمان دور کنیم، از این طریق می توانیم تا حدودی حس امنیت را در همسرمان سپس در رابطه ایجاد کنیم.

مهم تریت اهذاف مشاوره زوجین

کشف راه های سازش

سومین اهداف مشاوره زوجین آموزش راه های سازش است. شما می توانید برای حل هر موضوعی که ذهن شما را درگیر کرده به دنبال راه حل باشید. به دنبال کشف راه های سازش تنش های داخل رابطه شما بسیار کاهش می یابد و شما دیگر با مشکلات قدیمی دست و پنجه نرم نمی کنید.

مشاوره زوجین شما را در حل مسائل گذشته همراهی میکند، علاوه بر این به شما آموزش می دهد که چگونه با مشکلات جدیدی که ممکن است در آینده رخ دهد، مقابله کنید.

آموزش کنترل اختلافات فردی

از دیگر اهداف مشاوره زوجین، آموزش مهارت هایی است که به شما یاد می دهد تا بتوانید تفاوت های خود را به تنهایی و یا به همراه همسرتان حل کنید.

بسیاری از افراد به دلیل داشتن مشکلات اخلاقی، وقتی در یک رابطه قرار می گیرند، می توانند اختلافات بسیاری را در آن رابطه ایجاد کنند در نتیجه آرامش از آن رابطه می رود.

این افراد می توانند با حل اختلالاتشان، آرامش را به رابطه برگردانند. بنابراین ممکن است بسیاری از مشکلات تنها توسط یک نفر در رابطه ایجاد شود و آن فرد با کنترل می تواند آن اختلافات را اصلاح کند.

پیدا کردن ریشه مشکلات

بسیاری از مشکلاتی که ما در کودکی با آن ها دست و پنجه نرم کردیم، توانسته بزرگسالی ما را تحت تاثیر قرار دهد. از اهداف مشاوره زوجین یافتن این گره ها و باز کردن آن ها است. که اغلب با حل این مشکلات بسیاری از مشکلات بین زوجین از بین می رود.

در اصل مشاوره زوجین با ریشه یابی بعضی از رفتارها و درمان آن ها می تواند کمک بسیاری به افراد کند.

درک دوست داشتن

شما باید روش های جدیدی برای ابراز احساسات خود یاد بگیرید. بنابراین از اهداف مشاوره فردی آموزش به افراد برای درک کردن احساسات و لحن های جدید برای ابراز این احساسات است.

بسیاری از مشکلاتی که در بین اغلب زوجین در حال بروز است به دلیل عدم ابراز علاقه و یا لحن غلط صحبت کردن با یکدیگر به وجود می آید.

بنابراین شما با آموزش توسط مشاوره زوجین، میتوانید جون تازه ای به رابطه خود ببخشید.

یاد بگیرید که با هم کار کنید

شما باید یاد بگیرید که به صورت تیمی با همسرتان فعالیت کنید. این کار که جز مهم ترین اهداف مشاوره زوجین است می تواند به شما در جهت داشتن زندگی شادتر کمک بسیار کند.

کارهایی که به صورت شریکی انجام می شود، حس صمیمیت را بین زوجین بسیار افزایش می دهد. بنابراین شما می توانید برای بهتر شدن رابطه خود با همسرتان این کارهای شریکی را افزایش دهید.

احساسات خود را بیان کنید

شما باید یاد بگیرید تا احساسات خود را با همسرتان به اشتراک بگذارید و از واکنش های شخص مقابلتان نترسید. بنابراین از اهداف مشاوره زوجین این است که بتوانید یک فضایی را ایجاد کنید که هر چیزی که در قلبتان است بتوانید با همسرتان در میان بگذارید.

بسیاری از افراد به دلیل ویژگی اخلاقی که دارند، از بیان احساساتشان اجنتاب میکنند و ممکن است در این شرایط همسرشان دچار این موضوع شود که دیگر فرد مقابل هیج علاقه ای به او ندارد. بنابراین شروع کننده بسیاری از مشکلات همین موضوعات بسیار کوچک است.

ابراز احساسات در اهداف زوجین

افزایش همدلی در ارتباطات

یکی دیگر از اهداف مشاوره زوجین افزایش همدلی در ارتباطات و یا  بهبود آن با همسرتان است. شما باید با همسر خود درباره مسائل مختلف صحبت کنید و همینطور باید بتوانید درست به صحبت های او گوش کنید. از این طریق شما می توانید حس همدلی و احساس پذیرش را در رابطه با همسرتان افزایش دهید.

 قضاوت نکنید.

شما باید یاد بگیرید که هیچوقت هیچکس را قضاوت نکنید. شما باید در مورد افکار خودتان سریعا صحبت کنید و به جای قضاوت کردن، باید در مورد آن موضوع با همسرتان گفت وگو کنید.

بسیاری از مشکلاتی که در بین زوجین شکل میگیرد به دلیل قضاوت غلط یکدیگر است. از اهداف مشاوره زوجین آموزش عدم قضاوت کردن یکددیگر و به جای آن صحبت کردن بدون رودر وایستی با همسرتان است.

 

زبان عشق یکدیگر را کشف کنید

بسیاری از افراد نمی توانند در زبان از احساس علاقه خود صحبت کنند، ولی این افراد اغلب راهی پیدا میکنند تا بتوانید تمام علاقه خود را نشان دهند. شما باید راه های ابراز علاقه به همسر خود را کشف کنید. 

بسیاری از افراد دوست دارند که شما از راه های مختلفی برای نشان دادن عشق خود به آن ها استفاده کنید، شما باید سعی کنید بدایند که همسر شما از کدام شیوه برای ابراز علاقه بیشتر علاقه مند است.

فهمیدن راه های ابراز علاقه به همسرتان

راه های جدیدی برای حل مشکلات پیدا کنید

یکی دیگر اهداف مشاوره زوجین، بررسی راه های قدیمی  و آموزش دادن راه های جدید برای حل مشکل است.این راه های جدید می توانند جایگزین استراتژی های قدیمی باشند.

شاید شما در حل مشکلاتان هنووز هم از راه های قدیمی استفاده می کنید در صورتی که به نتیجه دلخواه نمیرسید.

اهداف مشاوره فردی بررسی این راه است و در بسیاری از شرایط این راه ها اشتباه مشخص شده است و مشاوران به دنبال آموزش راه های جدید برای حل مشکلات مراجعانشان هستند.

به عنوان یک زوج  دوباره شروع به رشد کنید.

بسیاری از افرادی که به زوج درمان مراجعه کردند، به این نکته تاکید کردند که مشاوره زوجین توانسته به برقراری دوباره رابطه به افراد کمک کند.

در هر جلسه و با توجه به اهداف مشاوره زوجین وجود دارد، هر دو طرف تلاش می کنند با حل تعارضات، درمان مسائل خاص و.. به ایجاد یک رابطه بهتر کمک کنند.

بنابراین اگر شما در رابطه با همسر خود دچار مشکل شده اید، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. شما اگر به دنبال رابطه بهتر هستید باید به مشاوره زوجین مراجعه کنید تا با کمک خودتان تمام مشکلات رابطه خود را حل کنید و رابطه جدیدی را شروع کنید.

شما می توانید برای حل موارد زیر نیز به مشاوره زوجین مراجعه کنید:

مشکلات ارتباطی

مشکلات جنسی

درگیری در مورد تربیت فرزند 

سوء مصرف مواد

عصبانیت

خیانت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا