انواع خدمات روانپزشکی

کلینیک روانشناسی شیوا سعی کرده است علاوه بر ارائه خدمات روانشناسی بهارائه انواع خدمات روامنپزشکی نیز بپردازد از این رو خدمات بهداشتی و رفتاری و مشاوره ای بسیار جامعی را برای افراد از  کودکان تا بزرگسالان را فراهم می کند.

این درمان ها می تواند یا به صورت سرپایی و یا به صورت بستری صورت گیرد. این شرایط بستگی به حال بیمار دارد.

کلینیک روانشناسی شیوا خدمات مختلف روانپزشکی را برای جمعیت های خاص از جمله سالمندان، زنان و بیماران مبتلا به یک نوع اختلال پزشکی مشترک ارائه می دهد.

برنامه های بستری روانپزشکی مرکز شیوا بر ارزیابی و تشخیص سریع و فشرده بیمار تمرکز دارد، درمان شامل همکاری بین تیم درمانی، بیمار و خانواده بیمار است. 

انواع خدمات یک کلینیک روانپزشکی

ارزیابی و درمان اختلالات خوردن، اختلالات هراس و اضطراب، اختلالات شخصیتی و درمان روانی اجتماعی افسردگی یا استرس. از جمله مواردی هستند که می توانند از طریق روانپزشکی بهبود یابند.

روانپزشکی سالمندان

ارزیابی و درمان بیماران 65 سال به بالا با علائم افسردگی، اضطراب، علائم رفتاری زوال عقل و سایر اختلالات روانپزشکی که از اثرات بیولوژیکی و روانی پیر شدن افراد است.

روان درمانی فردی

روان درمانی طولانی مدت برای بیماران مبتلا به مشکلات شخصی، تمام تشخیص ها از جمله مواردی که به دارو احتیاج دارند در نظر گرفته می شود..

عواقب مصرف داروی روانگردان

ارزیابی و معالجه بیمارانی که در اثر بیماری روانی یا آسیب پزشکی مانند سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی یا درد مزمن دچار علائم روانشناختی یا رفتاری می شوند.

اختلالات هوشیاری

مشاوره و مدیریت دارو برای بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی  و روانپزشکی.

عوارض احتمالی جراحی مغز و اعصاب

عوارض روانی یا رفتاری ناشی از اعمال جراحی مغز و اعصاب که به خاطر اختلالات عصبی مانند اختلالات حرکتی، صرع، ضربه مغزی یا سکته مغزی انجام می گیرد.

وسواس فکری

ارزیابی و درمان روانپزشکی برای بیماران مبتلا به تشخیص اولیه اختلال وسواس، مثل خرید اجباری و چیدن پوست و …

افسردگی

مشاوره ثانویه و مدیریت مداوم بر داروهای تجویزی اختلالات خلقی در هر دوره از بیماری افسردگی.

سلامتی زنان

ارزیابی و درمان اختلالات روانپزشکی خاص زنان و علائم رفتاری یا روانی مربوط به افسردگی پس از زایمان، یائسگی، ناباروری و مشکلات بارداری.

اختلالات دوقطبی

مشاوره ثانویه، ارزیابی و مدیریت دارو در مورد اختلالات دوقطبی انواع I و II.

روانپزشک و تشخیص بیماری های روانپزشکی

مردم به دلایل زیادی به دنبال کمک های روانپزشکی هستند؛ این مشکلات می تواند ناگهانی پیش بیاید، مانند حمله اضطراب، توهم های وحشتناک، افکار خودکشی یا شنیدن “صداها”، یا ممکن است در طولانی مدت به دنبال عوامل مختلف رخ دهد. مانند احساس غم، ناامیدی  یا اضطراب که هرگز به نظر نمی رسد بلند شود یا عملکرد زندگی را دچار مشکل کند.

تشخیص بیماران

روانپزشک می تواند طیف کاملی از آزمایش های پزشکی و روانی را انجام دهند تا دریابد که بیمار از چه مشکلی رنج می برد و بهترین راه درمان را برای آن انتخاب کند. این آزمایشات می تواند همراه با بحث و گفتگو با بیماران، با ارائه شرح حال از وضعیت جسمی و روانی یک بیمار به او کمک کند.

ارزیابی داده های پزشکی و روانپزشکی، برای تشخیص بیماری افراد منجر به تهیه یک برنامه درمانی موثر می گردد.

روانپزشک

روانپزشکان از چه درمانی استفاده می کنند؟

روانپزشکان بسته به نیاز هر بیمار، از انواع مختلفی از درمانها استفاده می کنند – از جمله اشکال مختلف روان درمانی، داروها، مداخلات روانی- اجتماعی و سایر روشهای درمانی. از این رو می توان گفت خدمات روانپزشکی بسیار گوناگونی وجود دارد که روانپزشکان می توانند استفاده کنند.

روان درمانی که معمولا گفتار درمانی نامیده می شود، درمانی است که شامل رابطه گفتگو بین یک درمانگر و بیمار است.

می توان از آن برای درمان طیف گسترده ای از اختلالات روانی و مشکلات عاطفی استفاده کرد؛ هدف از روان درمانی از بین بردن یا کنترل علائم ناتوان کننده یا نگران کننده است تا بیمار بتواند عملکرد بهتری داشته باشد.

بسته به میزان مشکل، درمان ممکن است فقط در طول یک یا دو هفته چند جلسه طول بکشد یا ممکن است در طی یک سال از جلسات زیادی طول بکشد.

روان درمانی می تواند به صورت جداگانه و به صورت زوج، با خانواده یا گروه انجام شود.

انواع بسیاری از روان درمانی وجود دارد که به بیماران کمک می کند تا رفتارها یا الگوهای فکری خود را تغییر دهند، روان درمانی که به بیماران کمک می کند تا تأثیر روابط و تجربیات گذشته بر رفتارهای فعلی را کشف کنند و روان درمانی که مناسب برای حل سایر مشکلات به روش های خاص است، وجود دارد.

رفتار درمانی شناختی، درمانی با هدف است که بر حل مسئله متمرکز است و روانکاوی نوع فشرده روان درمانی است که نیاز به جلسات مکرر طی چند سال دارد.

درمان دارویی در روانپزشکی، به همان روشی که داروها برای درمان فشار خون بالا یا دیابت استفاده می شود، استفاده می شود.

پس از انجام ارزیابی های دقیق، روانپزشکان می توانند داروهایی را برای کمک به درمان اختلالات روانی تجویز کنند.

داروهای روانپزشکی می توانند به اصلاح عدم تعادل در شیمی مغز که تصور می شود در برخی از اختلالات روانی نقش دارند، کمک کنند.

بیماران تحت درمان با داروهای طولانی مدت برای نظارت بر اثربخشی دارو و هرگونه عوارض جانبی احتمالی، باید به طور دوره ای با روانپزشک خود ملاقات کنند.

انواع بیماری روانی خطرناک

اختلال دوقطبی: یک بیماری روانی مزمن که باعث تغییرات خلقی می شود به طوری ناگهان از یک فرد شاد به یک فرد افسرده تبدیل می شود (دمدمی مزاجی).

این نوسانات خلقی شدیدتر قدرت تفکر و تصمیم گیری را تحت شعاع قرار می دهد.

دیس تایمی: یا افسردگی مزمن، هر چند بیماری چندان شدیدی نیست اما طول درمان این بیماری حداقل دو سال زمان می برد.

اختلال اضطراب عمومی: این بیماری موجب نگرانی بیمار در مورد اکثر مسائل زندگی، حتی آن هایی که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، می شود.

این اختلال اضطراب عمومی در ابتدا شاید قابل کنترل باشد ولی پس از مدتی از کنترل خارج شده و زندگی بیمار را مختل می کند.

افسردگی شدید: باعث می شود که بیمار تا هفته ها احساس کرختی یا بی حالی کند، و گاهی به خودکشی منجر می شود.

بیماری روانی اختلال وسواس اجباری: افراد مبتلا به این اختلال درخواست های نا به جا و غیر منطقی از اطرافیان دارند و با وجود اینکه می دانند افکارشان غیر منطقی است باز هم نمی توانند خود را متقاعد کنند تا مانع از رفتار هایشان شوند؛ این افراد اکثرا در روابط زناشویی دچار مشکل هستند.

اختلال استرس پس از ضربه: برخی از افراد که در جریان یک سانحه یا اتفاق تلخ قرار می گیرند دچار استرس می شوند ولی گاهی پس از سانحه این استرس در فرد باقی می ماند و روان فرد را بیمار می کند.

شیزوفرنی: یا اسکیزوفرنی یک بیماری روانی مزمن است و باعث ایجاد یک وضعیت جدی می شود. بیمار توهم های گوناگونی می بیند و گاها صداهای بلندی می شنود، فرد بیمار تصمیم گیری و برقراری ارتباط با دیگران را از دست می دهد چرا که مرز بین توهم و واقعیت را نمی تواند تشخیص دهد.

فوبیا اجتماعی: یا ترس اجتماعی، در این اختلال فرد بیمار از ترس قضاوت بیجای دیگران از برقراری ارتباط با آنها خودداری می کند.

وظایف و مسئولیت های روانپزشک

ارزیابی وضعیت ذهنی و فیزیکی بیماران برای تعیین ماهیت و حد اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی

ارزیابی تاریخچه و سوابق پزشکی و روانپزشکی بیماران به منظور تشخیص بهتر بیماری و امکان تجویز بهترین درمان

تشخیص اختلالات زمینه ای و سوء مصرف مواد مؤثر در ایجاد و تشدید مشکلات روانپزشکی

ویزیت سرپایی و همچنین ویزیت روزانه برای بیماران بستری و حضور همه روزه روانپزشک مقیم در مرکز 

انجام تست های مختلف برای تشخیص بیماری و یافتن بهترین راه درمان

تجویز دارو و برگزاری جلسات درمانی لازم تا بهبودی بیمار

همکاری با سایر متخصصان از جمله پزشکان داخلی ، قلب و عروق ، بیهوشی ، و … برای درمان ، بستری ، مراقبت های ویژه ، 

تشکیل کارگاه های آموزش و پژوهش

اسکرول به بالا