آشنایی با شاخه مشاوره اعتیاد

افرادی که از اعتیاد به مواد مخدر یا الکل رنج می برد می دانند که این بیماری چقدر می تواند مخرب و ویرانگر باشد. گاهی اوقات در افرادی که استفاده بسیاری از مواد می کنند، دیده می شود که آن ها معتقد اند که به تنهایی می توانند اعتیاد را مدیریت کنند، در حالی که در واقعیت اعتیاد آن ها را مدیریت می‌کند. 

خب شاید این سوال برای شما پیش آید که بهترین کمک برای فردی که همچین تفکری را در زمینه مصرف مواد دارد، چه می تواند باشد؟

در این موقعیت بهترین و موثر ترین راه برای درمان فرد معتاد می تواند مراجعه به یک مشاور اعتیاد باشد. مشاوره اعتیاد می تواند در هر مرحله از آمادگی به فرد مصرف کننده مواد کمک کند تا به هوشیاری خود دست یابد و آن هوشیاری را حفظ کند.

از این رو می توان گفت، مشاور اعتیاد بخش مهمی از درمان اعتیاد محسوب می شود بنابراین نقش و مشارکت آنها در روند درمان برای بهبودی بسیار موثر است.

آشنایی با شاخه مشاوره اعتیاد​

مشاوران اعتیاد می توانند در طول فرایند درمان به افراد کمک کنند و یک برنامه فردی برای بهبودی، پیشگیری از عود و در آخر مراقبت های پس از آن ایجاد کنند . انواع مختلفی از روش های درمان وجود دارد که هر کدام از آنها دارای فواید منحصر به فردی می باشد. این روش های درمانی به افراد این امکان را می‌دهد تا هوشیاری خود را در دوران نقاهت حفظ کنند .مشاور ترک اعتیاد چه می کند؟

افراد با مراجعه به یک مشاوره اعتیاد و با کمک مشاور اعتیاد، می‌توانند عواملی را که باعث استفاده از مواد مخدر یا الکل شده اند، کشف کنند، احساسات خود را با مشاور به اشتراک بگذارند و در آخر این احساسات را پردازش کنند، آگاهی پیروی از الگوهای رفتاری منفی می تواند علت اعتیاد بسیاری از افراد باشد که در این زمان بهترین کمک کاهش پیروی از آن الگو ها است. از نگاهی دیگر مشاوره اعتیاد سعی می کند مهارت‌های مقابله سالم را بیاموزد، محرک‌های بالقوه را شناسایی کند و یک برنامه بلندمدت ایجاد کنید.

مشاوره اعتیاد

مشاوره اعتیاد در درمان افراد چه نقشی دارد؟

 • انجام ارزیابی های سوء مصرف مواد و ارزیابی های عمومی
 • در طول یک برنامه درمانی، حمایت عاطفی بی طرفانه را برای افراد فراهم کند
 • برای پی بردن به ریشه اعتیاد، جلسات انفرادی، زوجین و خانواده درمانی برگزار کند
 • ارائه آموزش روانی به افراد
 • گروه های فرآیندی و تمرین های گروهی را تسهیل می کند.
 • آزمایشات دوره ای مواد مخدر و الکل را انجام دهد
 • بر اساس نیازها و اهداف فردی خود یک برنامه تخصصی برای درمان ایجاد کند.
 • کمک به افراد بر اساس مراقبت های موجود و تدوین یک برنامه مراقبت پس از درمان اعتیاد.

مشاوران اعتیاد همچنین جلسات گروه درمانی را برگزار می کنند که اغلب اعضای خانواده یا سایر بیماران را در درمان اعتیاد شرکت می دهند. گروه درمانی می تواند منجر به بحث در مورد پویایی خانواده و اینکه چگونه روابط ناسالم می تواند رفتارهای اعتیادآور ایجاد کند یا به آنها کمک کند. هنگامی که این اختلالات شناسایی شدند، بیمار می تواند برنامه های مهم پس از درمان را شروع کند.

یک مشاور خوب اعتیاد چه ویژگی هایی دارد؟

یک مشاور اعتیاد خوب تمام تلاش خود را می کند تا با بیماران خود همکاری می کند که در نتیجه این همکاری، وضعیت آنها بهبود یابد و اهدافی را برای ایجاد یک برنامه درمانی ایجاد می کند. مشاور شما باید شنونده خوبی باشد و رفتاری کلی از شفقت داشته باشد. جلسات مشاوره اولیه برای ایجاد پایه و اساس اعتماد متقابل طراحی شده است که برای یک نتیجه موفق ضروری است.

یک مشاوره اعتیاد خوب سعی می کند با ایجاد محیطی امن برای مراجعان خود، ارتباط  موثر برقرار کند. این به مشاور کمک می کند تا مسائل اساسی را که ممکن است منجر به رفتار اعتیاد آور شود شناسایی کند. این بخش از درمان یکی از موارد کلیدی است، زیرا بدون مشخص کردن مشکل اساسی، احتمال بهبودی طولانی مدت کمتر است.

یک درمانگر خوب همچنین قادر به تشخیص و درمان هر گونه بیماری روانی همزمان خواهد بود . مهمترین ویژگی در یک مشاور خوب اعتیاد، تمایل و تعهد به کمک به بیماران خود برای عبور از مراحل تغییر با هدف نهایی دستیابی به هوشیاری طولانی مدت است.چرا به مشاوره اعتیاد نیاز داریم؟

اعتیاد چیزی فراتر از وابستگی فیزیکی به مواد مخدر یا الکل است. حتی پس از سم زدایی و ترک کامل مواد مخدر، بدن افراد به شدت در معرض عود هستند. برخی از عوامل روانی و اجتماعی می توانند محرک های قدرتمندی باشند که منجر به عود می شود:

 • استرس، به خصوص استرس های ناگهانی زندگی
 • نشانه هایی در محیط، مانند بازدید از یک محله
 • شبکه های اجتماعی، مانند گذراندن وقت با دوستانی که همچنان به استفاده از آن ادامه می دهند 

 

چرا به مشاوره اعتیاد نیاز داریم؟

این چیزها می تواند یک میل شدید مداوم برای استفاده مجدد ایجاد کند. مشاوره اعتیاد به شما کمک می کند تا از هوس ها فرار کنید و یاد بگیرید که بدون مواد مخدر یا الکل زندگی خود را مدیریت کنید.

چندین روش برای درمان اعتیاد وجود دارد. هیچ روشی بهتر از دیگری شناخته نشده است. به همین ترتیب، هیچ رویکردی برای همه افراد مبتلا به اعتیاد به مواد بهتر از دیگری کار نمی کند. از این رو برنامه درمانی مناسب با توجه به اعتیاد و نیازهای فردی افراد تنظیم می شود.

انواع روش های درمانی اعتیاد

درمان فردی در مقابل گروه

در حالی که هر مشاوره درمانی برای درمان سوء مصرف مواد بهتر از هیچ درمانی نیست، درمان گروهی به طور کلی بر درمان فردی ترجیح داده می شود. در گروه درمانی، احتمال بیشتری وجود دارد که توسط همسالانی که در حال گذراندن دوره بازپروری مواد مخدر هستند، هم به چالش کشیده شوید و هم از شما حمایت شود.

برنامه های دوازده مرحله ای مانند معتادان یا الکلی های گمنام نیز گروه های پشتیبانی همتا هستند. آنها می توانند بخش مفیدی از برنامه بازیابی شما باشند. اما به خاطر داشته باشید که آنها توسط یک روان درمانگر آموزش دیده هدایت نمی شوند و بنابراین مانند گروه درمانی نیستند.

زمانی که افسردگی، اختلال دوقطبی یا بیماری روانی مهم دیگری دارید که جدا از اعتیاد شما نیاز به درمان دارد، درمان فردی می‌تواند به شما کمک کند.

درمان سرپایی در مقابل درمان اقامتی

درمان اقامتی شما را از مکان و چیزهایی که شما را به مصرف مواد سوق داده است جدا می کند. شما برای یک دوره از هفته ها تا ماه ها به یک مرکز ویژه می روید. زمانی که آنجا هستید، عادات یا مهارت‌های جدیدی را برای زندگی هوشمندانه یاد خواهید گرفت.

 

در حالی که این رویکرد در کوتاه مدت به خوبی کار می کند، هیچ مدرکی وجود ندارد که به شما کمک می کند بیشتر از برنامه های سرپایی که از چند ساعت تا چند ساعت در روز در آن شرکت خواهید کرد، از مواد مخدر دوری کنید، در حالی که در جای دیگری زندگی می کنید.

 

در واقع، اگر از یک محیط کنترل شده و بستری به خانه خود برگردید، جایی که شروع دوباره استفاده از آن آسان است، احتمال عود ممکن است بیشتر باشد. همچنین، برنامه‌های درمان سوء مصرف مواد در منزل گران هستند. آنها می توانند ده ها هزار دلار هزینه داشته باشند، و طرح های بیمه همیشه آنها را پوشش نمی دهد.  بیشتر بدانید: بیمه چه چیزی را برای درمان اعتیاد پوشش می دهد ؟

درمان سرپایی

برنامه های درمانی سرپایی محیط معمولی برای درمان سوء مصرف مواد مخدر و الکل است.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری یا CBT به شما می آموزد که چگونه خلق و خوی، افکار و موقعیت هایی را که میل به مواد مخدر را تحریک می کند، تشخیص دهید. یک درمانگر به شما می آموزد که چگونه از این محرک ها اجتناب کنید. شما یاد خواهید گرفت که افکار و احساسات منفی را با افکار سالم جایگزین کنید که به شما کمک می کند تمیز بمانید.

مهارت‌هایی که یاد می‌گیرید می‌توانند تا آخر عمر باقی بمانند، بنابراین این یک روش درمانی قدرتمند است. اما همه درمانگران در مورد تکنیک های درمان شناختی رفتاری آموزش دیده اند.

رفتار درمانی دیالکتیکی

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) بر پذیرش و تغییر تمرکز دارد. DBT که در دهه 1970 برای درمان افرادی که تمایل به خودکشی داشتند شروع شد، برای استفاده های دیگر از جمله اختلالات مصرف مواد اقتباس شده است. در درمان سوءمصرف مواد، تاکید بر مهار مصرف مواد و رفتارهایی است که منجر به آن می شود و تقویت رفتارهای سالم (مانند شروع روابط مثبت) که به فرد کمک می کند از مصرف خودداری کند.

درمان مدیریت اضطراری

این روش به شما انگیزه های مثبتی برای تمیز ماندن می دهد. کوپن برای کالاها و خدمات، یا امتیازات در یک محیط درمان سفت و سخت تر، رایج هستند.

مصاحبه انگیزشی

در این روش، درمانگران سعی می‌کنند به شما انگیزه بدهند و به شما کمک کنند تا از مواد مخدر یا الکل خودداری کنید. اگر عشق به خانواده یا بازگشت به محل کار شما را برانگیخته است، این مسائل ممکن است به کانون درمان شما تبدیل شود.

اسکرول به بالا