اهداف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

اهداف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

همانطور که میدانید یکی از مهم ترین تصمیماتی که فرد باید در طول زندگی خود بگیرد، تصمیم به ازدواج است. با توجه به اهمیت ازدواج، این سوال برای بسیاری از افراد پیش می آید که چگونه می توانند بر گرفتن تصمیم بهتر افدام کنند؟

و بسیاری از سوال های دیگری که می تواند ذهن بسیاری از افرادی که در شرف ازدواج هستند را درگیر کرده باشد. از این رو قصد داریم در این مقاله از سری مقالات کلینیک روانشناسی شیوا، اطلاعاتی در مورد مشاوره پیش از ازدواج، نحوه کار آن و هدف مشاوره پیش از ازدواج اطلاعاتی را بدهیم بنابراین تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

مشاوره پیش از ازدواج، به زوج هایی که قصد جدی کردن رابطه خود را دارند ( ازدواج) کمک می کند. از این رو افرادی که قصد دارند پایه های زندگی خود را محکم تر و سالم تر بچینند، سعی میکنند از مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنند.

اهداف مشاوره پیش از ازدواج

اهداف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

مشاوره ازدواج دارای اهداف بسیاری است. وجود این اهداف هدفمند توانسته مشاوره ازدواج را به یکی از موثر ترین راه ها برای شناخت درست طرفین از یکدیگر و به دنبال آن اتفاق یک ازدواج بادوام را به همراه داشته باشد. با توجه به این سعی کردیم در این مقاله به توضیح اهداف مشاوره پیش از ازدواج به طور کامل بپردازیم. مهم ترین تهداف مشاوره قبل از ازدواج به شرح زیر است:

 ایجاد یک رابطه سالم و شاد 

با توجه به توضیجاتی که در بخش ابتدایی مقاله دادیم،  دریافت مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا آمادگی بهتری برای انجام ازدواج داشته باشید و رابطه ای شادتر و سالم تری را شروع کنید.

از این رو یک مشاوره، سعی می کند در جلسه مشاوره پیش از ازدواج به موضوعاتی مانند نحوه ارتباطات، حل تعارض، موضوعات مربوط به امور مالی، معنویت، تاریخچه خانوادگی، فعالیت‌های اوقات فراغت و علایق مشترک بپردازد.

یکی از مهم ترین فرایند ها که باید قبل از ازدواج انجام دهید، کسب اطلاعات دقیق در زمینه نحوه تفکر هر فرد و شریک زندگی اواست. از این رو مهم ترین اهداف مشاوره قبل از ازدواج، کمک به افراد به کسب اطلاعات دقیق و کامل در این زمینه ها است.

آموزش مهارت های ارتباطی به زوجین

یکی دیگر از اهداف مشاوره قبل از ازدواج،  آموزش مهارت های مهم مانند تکنیک برقراری ارتباط صحیح هر زوج با یکدیگر است.

همانطور که میدانید برقراری ارتباط صحیح در هر زمینه ای می تواند موثر باشد. و با توجه به تحقیقات انجام شده، پی برده اند که مهم ترین مسئله ای که می تواند باعث ایجاد تعارض بین روابط افراد باشد، بلد نبودن برقراری ارتباط موثر است. 

آشنایی دو زوج با ایده ها و انتظارات یکدیگر

همه افراد ممکن است توقعاتی در مورد ازدواج داشته باشند، از این رو شناخت توقعات یکدیگر از ازدواج میتواند بسیاری از وقوع بسیاری از تعارضات در آینده جلوگیری کند.

بنابراین یکی از اهداف مشاوره پیش از ازدواج، شناخت این انتظارات از یکدیگر و کمک به حل تعارضات موجود در توقعات طرفین است.

از این رو دریافت آموزش از مشاوره پیش از ازدواج، که می تواند به شما دانش و مهارت های لازم را برای انجام ازدواج خوب بدهند از طرف دیگر به شما کمک می کند تا انتظاراتی را که ممکن است به احتمال زیاد باعث ایجاد مشکل شوند را شناسایی کنید. 

مشاوره قبل از ازدواج بهترین راه برای کشف این انتظارات از پیش ساخته شده با شخص ثالث عینی است که می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید که چگونه می‌توانید همکاری کنید و به تفاهم برسید.

ارائه خدمات مشاوره بر اساس جدیدترین متد های درمانی

با توجه به تحقیقات بسیاری که در زمینه مشاوره قبل از ازدواج انجام شده است، از این رو مشاوران تلاش می کنند زوج هایی که در شرف ازدواج هستند، سعی می کنند مهم ترین مواردی که می تواند در انجام ازدواج سالم کمک کند را به آن ها آموزش دهند.

برای مثال، جان گاتمن، محقق برجسته ای که در زمینه زوج‌ها فعالیت می کند، در کتاب پرفروش خود هفت اصل برای موفقیت در ازدواج بیان می‌کند که راه‌های موثری برای پاسخ به شریک زندگی‌مان وجود دارد تا  فاجعه‌ای را برای رابطه ما به بار نیاورد.

ایجاد چارچوب هایی برای انجام ازدواج سالم

چهارمین هدف مشاوره پیش از ازدواج این است که افراد در ازدواج خود کور نشوند. دریافت مشاوره قبل از ازدواج به شما احساس ثبات، ایمنی، جهت و ایده ای می دهد تا بدانید که به کجا می روید و چه کاری انجام می دهید. از طرف دیگر مشاوره پیش از ازدواج بخشی از ترس احتمالی تصمیم را از بین می برد و به شما امید، هدف و راهنمایی بیشتری می دهد. این چارچوبی برای ایجاد یک رابطه سالم فراهم می کند و شما را با ابزارها و مهارت های لازم برای هدایت موفقیت آمیز درگیری ها و مشکلات و به کارگیری گفتگوهای موثر مجهز می کند.

کمک به تغییر تمایلات ناسالم

برخی از ما دارای یکسری عادات و تمایلاتی هستیم که ترک نکردن آن ها می تواند مشکلات بسیاری را در آینده برای ما ایجاد کند. از این رو وقتی زوجی به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می کنند مشاور سعی می کند این عادات را در افراد شناسایی کند و سپس به ترک آن راهکار هایی را ارائه دهند. از این رو یکی دیگر از مهم ترین اهداف مشاوره پیش از ازدواج، آشنایی و سپس رفع این تمایلات ناسالم است.

ارتباط با مشاوران کلینیک شیوا

برای دریافت وقت از مشاوران شیوا چهت مشاوره پیش از ازدواج می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

هدف مشاوره پیش از ازدواج، بحث چه موضوعاتی است؟

در جلسه مشاوره قبل از ازدواج شما می توانید در مورد تمام موضوعات مختلف صحبت کنید.، برخی از متداول ترین موضوعات و اهدافی که مشاوره قبل از ازدواج به آن می پردازد، عبارتند از:

  • آشنایی طرفین با باورها و ارزش های یکدیگر
  • کسب اطلاعات در مورد روابط خانوادگی
  • تصمیم گیری
  • آموزش راه هایی برای مقابله با خشم
  • ایجاد راه حل های مثبت ازدواج
  • آشنایی با انتظارات در مورد تصمیمات بزرگ زندگی مانند خرید خانه و تشکیل خانواده
  • پرهیز از انجام رفتار های سمی
  • از بین بردن ترس از ازدواج یا رسیدگی به اضطراب ازدواج
  • رسیدگی به هر گونه نگرانی که ممکن است در مورد رابطه یا آینده مشترک داشته باشید

همچنین، مسائل زیادی در رابطه با پول، فرزندان و جنسیت وجود دارد که برای زوج‌ها مهم است که در مورد آنها با هم صحبت کنند. برای مراجعه به بهترین کلینیک مشاوره پیش از ازدواج می توانید بر روی کلمه لینک شده کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا