شاید بارها و بارها اسم مشاوره پیش از ازدواج را شنیده باشید. و این سوال براتون پیش آمده باشه که:

منظور از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

چه مزایایی مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج دارد؟

هدف از مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

زمان مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج کی است؟

فرق مشاوره قبل از ازدواج با مشاوره زوجین چیست؟

این سوالات و خیلی از سوالات دیگر از جمله سوالاتی است که ذهن بسیاری از افراد را در رابطه با مشاوره قبل از ازدواج به خود مشغول کرده است از این رو ما تصمیم گرفتیم مقاله ای تحت عنوان معرفی شاخه مشاوره قبل از ازدواج در سایت کلینیک روانشناسی شیوا گرد آوریم تا در افزایش اطلاعات شما سهیم شویم.

مشاوره قبل از ازدواج

منظور از مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

امروزه مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج به یکی از مراحل ازدواج تبدیل شده است و بسیاری از افراد مراجعه به آن را بسیار ضروری تلقی می کنند.

از این رو می توان گفت مشاوره ازدواج یک نوع روش تخصصی برای کمک به زوج هایی است که در مراحل مقدماتی ازدواج قرار دارند.. بنابراین برای اینکه زوجین بتوانند رابطه سالم تر و قوی تری را شروع کنند، نیاز به مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج را دارند.

نتیجه مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج، ایجاد پایه ای سالم برای شروع یک زندگی لذت بخش است. با توجه به این مشاوره پیش از ازدواج می تواند به همه زوج ها کمک کند تا در همان ابتدا زمینه های احتمالی ایجاد تعارضات گوناگون را در روابط خود را شناسایی کرده و سپس برای برطرف کردن آن قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ تلاش کنند.

علاوه بر این ها مشاوره پیش از ازدواج  با استفاده از برخی تکنیک ها می تواند  از تبدیل شدن مسائل کوچک به مشکلات جدی در آینده جلوگیری کند.

اهداف مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مراجعه به یک مشاوره پیش از ازدواج دارای یک سری هدف هایی است که بهتر است قبل از مراجعه ابتدا هدف مشاوره پیش از ازدواج را بدانید. در این قسمت از مقاله قصد داریم هدف مشاوره قبل از ازدواج را شرح دهیم.

هدف اصلی مشاوره قبل از ازدواج، شناسایی بهتر و دقیق تر افراد در رابطه با یکدیگر است. زیرا تا  وقتی که زوج ها نسبت به یکدیگر شناخت دقیق پیدا نکنند، نمی توانند تفاوت های یکدیگر را متوجه شوند و این تفاوت ها می تواند در آینده مشکلات بزرگی را برای آنها ایجاد کند.

هدف از مشاوره فردی

هدف بعدی که لازم است توضیح دهیم، این است که مشاوره پیش از ازدواج سعی می کند با آموزش برخی از تکنیک ها، به شما برای کنار آمدن با این تفاوت ها کمک بسیاری کند..

بسیاری از افراد تصور میکنند که مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج تنها برای زوج هایی است که با یکدیگر اختلاف دارند. ولی این نکته را در نظر بگیرید که مشاوره پیش از ازدواج برای تمامی زوج ها لازم و ضروری است.

چه موضوعاتی در مشاوره قبل از ازدواج مورد بحث قرار می گیرد؟

در جلسه مشاوره پیش از ازدواج موضوعات مختلفی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. برخی از آن ها عبارت اند از:

  • امور مالی فردی و مشترک
  • سبک های فرزندپروری
  • سبک های ارتباطی
  • استراتژی های حل تعارضات
  • سبک های تصمیم گیری
  • نقشهای جنسیتی در  زندگی مشترک
  • آموزش نکات کلیدی برای داشتن ازدواج سالم

 

این موارد جزو مهم ترین بحث های جلسه مشاوره پیش از ازدواج است. بسیاری از افراد قبل شروع زندگی مشترک شاید راحت از کنار این موارد بگذرند ولی باید بدانید که 60 درصد ازدواج ها به دلیل اختلاف در این مسائل به جدایی ختم شده است. 

آشنایی با زوج درمانگر در سایت روانشناسی شیوا

مشاوره قبل از ازدواج چه مزایایی دارد؟

مشاوره پیش از ازدواج دارای مزایای متعددی می باشد. این مزایا می تواند تمام زوج ها را در بر بگیرد. برخی از مهم ترین مزایای مشاوره زوجین به شرح زیر است:

کمک به ایجاد و تقویت مهارت های حل تعارضات

یاد گرفتن مهارت های حل تعارض و به کار بردن آن ها، یکی از موارد حیاتی برای یک ازدواج سالم به شمار می آید. از این رو اولین مزایای مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج فراهم کردن راهی برای زوج ها برای شناسایی تعارضات احتمالی و  آموزش چگونگی توسعه مهارت های لازم در جهت عبور از مشکلات پیش رو است.

تشخیص زود هنگام مسائل گوناگون

 انتظارات بی جا می تواند تاثیر مخربی بر رابطه زوجین بگذارد. از این رو در جلسه مشاوره پیش از ازدواج به زوج ها این کمک را می کند تا انتظارات خود را در رابطه زودتر تعیین کرده و در مورد آنها بحث کنند. اگر انتظارات هر یک از طرفین با یکدیگر متفاوت باشد، مشاوره می تواند با به کارگیری برخی از تکنیک ها این تفاوت ها را ابتدا شناسایی کند سپس به حل آن ها کمک کند.

روش های مشاوره قبل از ازدواج

کاهش ترس از ازدواج

بسیاری از افراد قبل از شروع زندگی مشترک خود، از برخی مسائل ترس دارند و همیشه نگران این هستند که نکند ادم درستی را انتخاب نکرده اند و..

از این رو یکی از مزایای مشاوره قبل از ازدواج، کمک به زوج ها در شناسایی این ترس ها و آموزش تکنیک هایی برای ایجاد و حفظ یک رابطه موفق است.

انواع تکنیک های مشاوره قبل از ازدواج

مشاور در جلسه مشاوره پیش از ازدواج سعی می کند با به کارگیری برخی تکنیک ها، به زوج ها در جهت شروع رابطه سالم کمک کند.  تکنیک های مختلفی برای مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد به طوری که برخی از مشاور ها از ترکیبی از این تکنیک ها استفاده می کنند.

در این بخش از مقاله قصد داریم به برخی از تکنیک هایی که ممکن از مشاوران قبل از ازدواج به کار ببرند، پردازیم. بنابراین با ما همراه باشید.

روش گاتمن

تکنیک زوج درمانی گاتمن، از جمله تکنیک‌ های زوج درمانی است که شامل ارزیابی روابط زن و شوهر و استفاده از مداخلات تحقیق محور در آن است.

این تکنیک ها از جمله تکنیک های شواهد محور است که هدف  بکارگیری آن در مشاوره پیش از ازدواج ، کمک به زوجین در جهت شناخت و آگاهی بهتر، حس دلسوزی و برقراری ارتباط قوی نسبت به یکدیگر است که در نهایت سبب افزایش صمیمیت زوجین می شود.

با توجه به این موضوع برای اینکه مشاوران بتوانند ارزیابی دقیقی از افراد در رابطه کنند، از روش گاتمن استفاده می کنند.

9369ece53af5448c7a945e5a3b834a3a

ارزیابی زوجین به صورت جداگانه

در فرایند مشاوره قبل از ازدواج زوج ها ملزم هستند که یک پرسشنامه را به صورت جداگانه تکمیل کنند تا احساس هر کدام از آنها نسبت به یکدیگر و انتظارات آنها از رابطه مشخص شود. پاسخ این پرسشنامه ها می تواند به مشاوران در شناسایی نقاط قوت، ضعف، زمینه های سازگاری و مشکلات احتمالی زوجین در آینده  کمک کند . 

تکنیک (EFT)

 تکنیک (EFT) یا همان درمان متمرکز بر احساسات ، نوعی تکنیک درمانی کوتاه مدت است. هدف اصلی این تکنیک، بهبود پیوند و رابطه شما و شریک زندگی شما است که در نهایت منجر به ایجاد ارتباط بهتر و ایجاد رابطه قوی تر بین زوجین می شود.

 

مسائل مورد بررسی در مشاوره قبل از ازدواج

مسائل مختلفی در مشاوره قبل از ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد. از جمله این مسائل عبارت اند از:

آشنایی با روش های حل تعارض طرفین

هر فرد چگونه می تواند تعارضات ایجاد شده را حل کند؟ درک هر کدام از طرفین از مسائل گوناگون چگونه است؟ چگونگی افزایش توانایی برای سازگاری با مسائلی که در آن اختلاف نظر وجود دارد؟

مسائل مورد بررسی در مشاوره قبل از ازدواج

نحوه ارتباطات

 نحوه ارتباط هر کدام از طرفین چگونه است؟ آیا آنها در حال حاضر روشی سازگار یا ناسازگار برای بحث در مورد مسائل مهم دارند؟ چگونه می توانند توانایی ارتباط خود را افزایش دهند؟

آشنایی با انتظارات و باورهای زناشویی هر طرف

 هر شریک از رابطه چه انتظاری دارد؟ گاهی اوقات افراد با داشتن انتظارات متفاوتی در مورد آنچه که باعث ایجاد یک ازدواج موفق می شوند، سبب ایجاد مسائل جدی در آینده می شود.

از این رو مشاور قبل از ازدواج هر فرد را تشویق می کند تا  در مورد انتظارات خود صحبت کند ، پس از آن زوجین می توانند برای رابطه خود تصمیم گیری کنند.

آشنایی با ارزشهای شخصی 

آیا زوجین ارزشهای شخصی مشابهی دارند؟ با توجه به تحقیقات صورت گرفته نشان داده شده که  داشتن ارزش های مشترک در یک رابطه مهمتر از داشتن علایق مشترک است . از این رو  زوج هایی که دارای  ارزش های یکسان هستند شانس بیشتری برای ماندن در کنار هم را دارند.

مسائل مورد بررسی در مشاوره قبل از ازدواج

مسائل مربوط ب فرزند آوری

از جمله مسائلی که قبل از ازدواج زیاد به آن پرداخته نمی شود، مسائل مربوط ب فرزند آوری است. از این رو در جلسه مشاوره قبل از ازدواج این موارد مورد بررسی قرار می گیرد:

آیا هر دو شریک می خواهند بچه دار شوند؟ اگر چنین است ، هر نفر چند فرزند می خواهد؟ 

مشاوره قبل از ازدواج چه کمکی می تواند به افراد کند؟

مشاوره قبل از ازدواج می تواند به  زوجین برای شروع یک زندگی مشترک موفق کمک کند . از این رو برخی از جنبه هایی که مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند را در ادامه گفته ایم:

کمک به شناسایی باورهای اصلی فرد مقابل

تعیین انتظارات واقع بینانه برای ازدواج

برنامه ریزی برای آینده 

 

آشنایی با بهترین مرکز مشاوره زوجین در سایت روانشناسی شیوا

اسکرول به بالا