نقش مشاوره تحصیلی در مدارس چیست؟

نقش مشاوره تحصیلی در مدارس چیست؟

مدرسه اولین مکان برای آموزش افراد، پیدا کردن استعداد های آن ها، شناخت خود، انتخاب هدف و حرکت در مسیر آن هدف ها است. 

بسیاری از دانش آموزان هستند که ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند و نتوانند به درستی هدف خود را شناسایی کنند و یا از درس و تحصیل خود دور بمانند.

با توجه به مشکلاتی که ممکن است دانش آموزان در دوران مدرسه با آن ها دچار شوند، مدیران تصمیم گرفتند که فردی به عنوان مشاور در مدارس حضور داشته باشد که دارای نقش های بسیار زیادی در مدرسه می باشد.

اکنون با توجه به توضیحات بالا قصد داریم در این مقاله از نقش مشاوره تحصیلی در مدارس صحبت کنیم. بنابراین برای کسب اطلاعات دقیق و کامل می توانید تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

تماس با مشاوره تحصیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مشاوران تحصیلی در مرکز مشاوره شیوا می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

مشاوره تحصیلی در مدارس

مشاوره تحصیلی یکی از شاخه های بخش مشاوره است که وظیفه اصلی آن کمک به دانش آموزان در جهت حل مسائل مختلف که ذهن آنها را درگیر کرده و توانسته آن ها را از درس دور کند، کمک برای انتخاب رشته بر اساس علایق فرد، کمک به فرد در جهت شناسایی علایق و رشد استعداد های آن ها و… می باشد.

با توجه به این نقش مشاوره تحصیلی در مدارس بسیار مهم و حیاتی تلقی می شود؛ از این رو بسیار مهم است که در مدارس مشاورانی را به خدمت بگیرند که دارای تجربه کاری و عملکرد مناسبی داشته باشند.

مشاوره تحصیلی در مدارس

وظایف مشاوره تحصیلی در مدارس

با توجه به نقش مشاوره تحصیلی در مدارس، از این رو دارای وظایف مختلفی می باشد. در این بخش از مقاله قصد داریم از وظایف مشاوره تحصیلی در مدارس صحبت کنیم بنابراین با ما همراه باشید.

از جمله مهمترین وظایف مشاوره تحصیلی در مدارس به شرح زیر است:

  • کمک به دانش آموزان در جهت حل مشکلات خود
  • ارائه راهنمایی به دانش آموزان در جهت انتخاب هدف مناسب
  • دادن برنامه ریزی تحصیلی به دانش آموزان با توجه به ویژگی آن ها
  • برگزاری جلسات با والدین دانش آموزان
  • رﺷﺪ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﻬﺎرﺗ ﻬﺎی ﺷﻐﻠﯽ داﻧﺶ آﻣﻮزان:
  • کمک به دانش آموزان در جهت بالا بردن اعتماد به نفس خود 
وظیفه مشاوره تحصیلی در مدارس
  • آموزش راه های مختلف درس خواندن
  • رسیدگی به مشکلات روحی و روانی دانش آموزان
  • رﺷﺪ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺷﺨﺼﯿﺖ داﻧﺶ آﻣﻮز
  • و..

موارد بالا مهم ترین وظایف مشاور تحصیلی در مدارس بود با نوجه به وجود این وظایف و انجام درست آن ها می توان نقش مشاوره تحصیلی در مدارس را بسیار اساسی دانست.

اکنون شاید این سوال برای شما پیش آید که یک مشاوره تحصیلی در مدارس باید دارای چه ویژگی هایی باشد. با ما همراه باشید تا پاسخ کامل این سوال را به شما دهیم.

ویژگی یک مشاوره تحصیلی

امروزه در هر مدرسه ای مشاوران تحصیلی حضور دارند، ولی برخی از مشاوران تنها به اسم مشاوره هستند و ویژگی لازم برای مشاور شدن را ندارند.

در این بخش قصد داریم از مهم ترین ویژگی یک مشاوره تحصیلی خوب را به شما بگوییم، تا شما بتوانید با آشنایی از این ویژگی ها یک مشاوره خوب را از بد تشخیص دهید. علاوه بر این، وجود هر کدام از این ویژگی ها در یک مشاور می تواند نقش آن را پر رنگ تر کند.

در اصل نقش مشاوره تحصیلی در مدارس زمانی موثر می شود که این ویژگی ها را داشته باشد. از جمله ویژگی های منحصر به فرد یک مشاور خوب به شرح زیر است:

توانایی بالا در برقراری ارتباط

اولین ویژگی یک مشاور داشتن توانایی بالا در زمینه برقراری ارتباط با دانش آموزان است. بسیاری از دانش آموزان مخصوصا آنهایی که در دوره دبیرستان هستند، به دلایل مختلف نمی توانند رابطه خوبی با کادر مدرسه برقرار کنند.

ولی مشاوری که توانایی بالایی در برقراری ارتباط داشته باشد می تواند نقش خود را به عنوان مشاوره تحصیلی به درستی ایفا کند. 

وظیفه های مشاوره تحصیلی

تجربه کاری بالا

داشتن تجربه کاری در هر زمینه ای بسیار مهم و ضروری است. خیلی از مسائل هستند که تنها از طریق فعالیت در حوزه یک کاری بدست می آیند و نمی توان آنها را در کتاب ها و نوشته ها یافت. با توجه به این موضوع می توان گفت تجربه کاری بر تحصیلات ارجحیت دارد.

از این رو هر چه تجربه مشاور بالاتر باشد، نقش مشاوره تحصیلی در مدارس پر رنگ تر می شود.

دارای مدرک مربوطه

همانطور که در بخش ابتدایی این مقاله گفتیم، هر شاخه از علم مشاوره و روانشناسی دارای تحصیلات منحصر به فرد خود است. برای مثال افرادی که قصد دارند در زمینه مشاوره تحصیلی فعالیت کنند باید در رشته دانشگاهی مشاوره تحصیلی شروع به تحصیل کنند.

بنابراین فردی که در زمینه مشاوره خانواده تحصیل کرده است، قطعا نمی تواند عملکرد مثبتی در زمینه مشاوره تحصیلی هم داشته باشد.

دارای مدرک تحصیلی

با توجه به این موضوع هر چه دانش فرد در زمینه مشاوره تحصیلی کامل تر باشد، به دنبال آن می توانیم بگوییم نقش مشاوره تحصیلی در مدارس بسیار حائز اهمیت است.

توانایی شناخت و اصلاح عادات بد دانش آموزان

بسیاری از دانش آموزان ممکن است با توجه به محیطی که در آن رشد یافته اند و یا به دلیل تربیت غلط دارای یک سری عادت های بد باشند که بتواند آسیب فراوانی به تحصیل و هدف آنها وارد کنند. 

از این رو نقش مشاوره تحصیلی در مدارس این است که بتواند ابتدا این عادات بد را در هر دانش آموز شناسایی کند سپس بر اساس تجربیات و دانش خود به اصلاح آن ها بپردازد.

توانایی ایجاد تغییرات در دانش آموزان

با توجه به موضوعی که در قسمت بالا به آن پرداختیم، یک مشاور بعد از شناخت عادت های بد یک دانش آموز باید توانایی اصلاح و یا ترک این عادت را داشته باشد. 

با توجه به نقش مشاوره تحصیلی در مدارس، اگر آن ها این ویژگی را نداشته باشند، در اصل می توان گفت که آن ها توانایی اجرای درست وظایف خود را ندارند.

بنابراین همانطور که شما می دانید، برای ایفای درست نقش مشاوره تحصیلی در مدارس، باید مشاوران این ویژگی را داشته باشند. 

آشنایی با انواع آزمون های استعداد یابی 

امروزه آزمون های متعددی برای شناخت راحت تر ویژگی ها و استعدادهای دانش آموزان در عرصه جهانی گردآوری شده، که مشاور می تواند از آن ها استفاده کند.

بنابراین ویژگی یک مشاوره خوب، داشتن علم کامل به این آزمون ها و توانایی رسیدن به نتیجه درست بر اساس این آزمون ها است.

این آزمون ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند زیرا ممکن است که  مدت زمان رسیدن به نتیجه درست و نهایی را برای مشاوره کاهش دهند.

موارد بالا بخشی از مهم ترین ویژگی یک مشاور تحصیلی است که اگر مشاوره ای دارای این ویژگی ها باشد، می توان گفت نقش مشاوره تحصیلی در مدارس بسیار پر رنگ تر و اساسی تر است.

سخن پایانی

مقاله ای که اکنون شما مطالعه کردید، درباره نقش مشاوره تحصیلی در مدارس بود. همانطور که در بخش های بالا توضیح دادیم، می توان گفت با گسترش علم و دانش و مسائل مختلف می توان گفت که امروزه این نقش پر رنگ تر و اساسی تر شده است.

شما هم می توانید برای آشنایی با نقش مشاوره تحصیلی در مدارس، مقاله بالا را مطالعه کنید و در صورت داشتن سوالات مختلف می توانید با مشاوران شیوا در میان بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا