در جلسه مشاوره کودک و نوجوان چه میگذرد؟

در جلسه مشاوره کودک و نوجوان چه میگذرد؟

مشاور کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان به درمان کودک و نوجوانانی می پردازد که دارای چند بیماری روانی هستند. همانطور که شما میدانید بسیاری از افرادی که در دوران بزرگسالی خود دچار مشکل هستند، مشکلات آن ها ریشه در اتفاقات کودکی آن ها دارد.

بنابراین در جلسه مشاور کودک و نوجوان، مشاور سعی میکند با تمرکز بر جنبه های مختلف زندگی فرد و تجزیه و تحلیل اتفاقات، به دنبال راه حلی برای حل مشکل اختلالات آن ها باشد.

برخی از مسائل مهم که در جلسه مشاور کودک و نوجوان بر آن ها توجه می شود به شرح زیر است:

اضطراب موجود در کودک

افسردگی

غم و اندوه موجود در ذهن کودک

مشاور به دنبال حل مشکلات، ابتدا به تجزیه اختلالات به قسمت های کوچکتر و قابل کنترل می پردازد تا جایی که کودک بتواند آن ها را درک کند و با آن ها کنار بیاید.

اختلالات بزرگسالی

آشنایی با شاخه مشاوره کودک و نوجوان

برای آشنایی با شاخه مشاوره کودک و نوجوان، می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

مشاوران کودک و نوجوان چه کسانی هستند؟

مشاوران کودک و نوجوان، متخصصان بهداشت روان هستند، که تلاش در افزایش رشد اجتماعی و عاطفی و بهبود سلامت روان کودک میکنند.

بنابراین مشاور کودک و نوجوان با توجه به دانش و تخصص بالایی که در شناخت، ارزیابی و  تعیین دقیق اختلالات کودک دارد، به درمان آنها می پردازد.

برخی از این مشکلات که منجر به ایجاد اختلال در کودک شده است به شرح زیر است:

تغییر محل زندگی

ورود کودک به مدرسه جدید

طلاق والدین

و….

طلاق والدین در ایجاد اختلالات کودکان

بنابراین در جلسه مشاور کودک و نوجوان، مشاوران با کسب تخصص بالا در ذهن کودکان قرار میگیرد تا به آن ها کمک کنند به درک بهتر نسبت به ذهن، بدن و زندگی خود داشته باشند.


جلسه مشاوره کودک و نوجوان و وظایف مشاور


در جلسه مشاور کودک و نوجوان، متخصصان با داشتن دانش کامل در مورد روان کودک، میتوانند کمک بزرگ به حل مشکلات کودک و از سرگیری یک زندگی سالم کنند.

بنابراین، هدف جلسه مشاوران کودک و نوجوان  کمک به کودکان برای تفسیر بهتر مسائلی است که آنها را تجربه کرده اند و یا توسط  رخ دادن این مسائل، ضربه ای به کودک وارد شده باشد.

 به طور کلی وقتی مسائل اجتماعی و عاطفی و پریشانی روانی کودک درمان نشود ، می تواند بر خواسته های کودک و نقاط عطف رشد او تاثیر منفی بگذارد.

از همه مهم تر وجود این مشکلات در کودکان و عدم حل آن ها میتواند باعث تاخیر در رشد ذهنی و روانی آنها شود، البته به یاد داشته باشید که کودکان در هر سنی، از کودکان نوپا گرفته تا پیش دبستانی و نوجوانان، می توانند از جلسه مشاوره کودک و نوجوان بهره مند شوند.

در آخر، این نوع مشاوره با هدف کمک به کودکان در زمینه احساسات و تفکرات آن ها  انجام می شود، بنابراین آنها می توانند زندگی سالم و عادی داشته باشند بدون تأثیرات طولانی مدت ترس ، گیجی ، اضطراب یا ضربات روحی.

بنابراین، هدف جلسه مشاوره کودک و نوجوان  کمک به کودکان برای تفسیر بهتر مسائلی است که آنها را تجربه کرده اند و یا توسط  رخ دادن این مسائل، ضربه ای به کودک وارد شده باشد.

 به طور کلی وقتی مسائل اجتماعی و عاطفی و پریشانی روانی کودک درمان نشود ، می تواند بر خواسته های کودک و نقاط عطف رشد او تاثیر منفی بگذارد.

از همه مهم تر وجود این مشکلات در کودکان و عدم حل آن ها میتواند باعث تاخیر در رشد ذهنی و روانی آنها شود، البته به یاد داشته باشید که کودکان در هر سنی، از کودکان نوپا گرفته تا پیش دبستانی و نوجوانان، می توانند از جلسه مشاوره کودک و نوجوان بهره مند شوند.

در آخر، این نوع مشاوره با هدف کمک به کودکان در زمینه احساسات و تفکرات آن ها  انجام می شود، بنابراین آنها می توانند زندگی سالم و عادی داشته باشند بدون تأثیرات طولانی مدت ترس ، گیجی ، اضطراب یا ضربات روحی.

بهترین کلینیک مشاوره کودک و نوجوان

برای آشنایی با 5 تا از بهترین کلینیک های مشاوره کودک و نوجوان، می توانید بر روی آیکون بالا کلیک کنید.

چه زمانی باید کودک خود را به مشاوره کودک و نوجوان مراجعه کنید؟

وقتی کودکی دچار پریشانی ذهنی ، اجتماعی، عاطفی یا روانی می شود، کنار آمدن برای کودک بسیار دشوار است.  در این شرایط است که مراجعه به مشاور کودک و نوجوان می تواند کمک بزرگی کند.

در جلسه مشاوره کودک و نوجوان، مشاور میتواند موارد اساسی را که بر سلامت روان کودک شما تاثیرگذار است را شناسایی کند سپس با تشخیص آنها به درمان و بهبود آنها بپردازد.

جلسه مشاوره کودک و نوجوان

در واقع بسیاری از کودکان قادر به پردازش کامل پیچیدگی های همراه با مسائل عاطفی و یا روانشناختی نیستند ، بنابراین شرکت در جلسه مشاور کودک و نوجوان، مشاور با قسمت بندی مشکلات و مسائل به درک بهتر کودک کمک میکند.

علاوه بر این، مشاوره کودک و نوجوان می تواند برای درمان موارد زیر موثر باشد:

درمان اختلال وسواس فکری عملی 

استرس پس از سانحه 

اختلال اضطراب عمومی

در جلسه مشاوره کودک و نوجوان چه مواردی تحت درمان قرار میگیرند؟

مشاوره کودک و نوجوان به درمان مسائل و اختلالات مختلف می پردازد. آن ها با هر کودکی رفتار و متدهای درمانی منحصر به فردی را به کار میبرند.

برای مثال آنها با كودكاني كه دچار سانحه یا حادثه ناراحت کننده ای مانند از دست دادن پدر و مادر، حیوان خانگی، خواهر و برادر و غیره شده اند رفتاری منحصر به فردی دارند.

برخی از رایج ترین موضوعاتی که در جلسه مشاوره کودک و نوجوان تحت درمان قرار میگیرند عبارتند از:

 • طلاق
 • غم و اندوه و مرگ یکی از عزیزان ، حیوان خانگی ، خانه و …
 • شاهد یا تجربه یک واقعه (های) آسیب زا
 • شرایط سلامت روان و پریشانی روانشناختی
 • زورگویی
 • آزار جنسی ، عاطفی و یا جسمی
 • علائم رایجی که احتمال وجود یک اختلال را در کودک میدهد:
 • پرخاشگری بدون دلیل
 • تکرر ادرار
 • عدم سازگاری با موقعیت های اجتماعی و یا موقعیت های جدید
 • بی خوابی
 • افت تحصیلی شدید
 • نگرانی و اضطراب مداوم
 • کناره گیری اجتماعی از فعالیت هایی که کودک شما قبلا تمایل به انجام آن ها را داشته.
 • کاهش ناگهانی اشتها و کاهش وزن شدید
 • بروز وسواس 
 • پدید آمدن ایده ها یا افکار خودکشی
 • تمایل بیشتر به تنهایی
 • مصرف الکل و یا مواد مخدر

در جلسه مشاوره کودک و نوجوان چه می­ گذرد؟

معمولا اکثر افراد از روند درمان در جلسه مشاور کودک و نوجوان اطلاعی ندارند. بنابراین ما سعی کردیم با جست و جو دقیق در این زمینه به پاسخ این سوال ” در جلسات مشاوره و روانشناسی نوجوانان چه می­ گذرد؟” بپردازیم.

صحبت با درمانگر

درمانگر از کودک و یا نوجوان می خواهد که درباره احساسات و تفکرات ذهنی خود سخن بگوید. زیرا صحبت کردن در مورد یک موضوع می تواند دید شخص را نسبت به مسائل دیگر هم نشان دهد. از این طریق مشاور میتواند نوع تفکر فرد را متوجه شود.

رویداد های مهم جلسه مشاوره کودک و نوجوان

دادن تکالیف 

درمانگر ها در هر جلسه مشاوره ممکن است به شما روش ها و یا مهارت هایی برای مقابله با مشکلات به شما آموزش دهند. شما باید با تکرار منظم این آموزش ها، آن ها را به یک عادت تبدیل کنید. و در آخر شما با فراگیری این آموزش ها می توانید راحت تر با بحران های پیش آمده مقابله کنید.

آموزش مهارت های جدید

در جلسه مشاوره کودک و نوجوان به کودک و نوجوان مهارت  هایی مثل ذهن آگاهی یا حفظ آرامش را آموزش می دهند. بنابراین شما راه های جدیدی برای مقابله با ترس های خود و یا کاهش استرس خود و … فرا می گیرد.

حل مشکلات خاص

درمانگر با پرسیدن سوالاتی از خود کودک، نوجوان و یا خانواده آنها  در جلسه مشاوره کودک و نوجوان به دنبال اختلالات پنهانی که در درون آن ها است پی می برد و سپس با قسمت بندی آنها به بخش های کوچک تر به حل آن ها می پردازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا