فواید ازدواج، مزایای ازدواج

فواید ازدواج، مزایای ازدواج از نظر روانشناسان

فواید ازدواج و مزایای ازدواج از نظر روانشناسان چیست؟ اگر متاهل هستید، ممکن است متوجه شده باشید که چرا ازدواج اینقدر مهم است و برخی از فواید ازدواج را تجربه کرده باشید یا شاید برای برخی از شما، ازدواج سخت بوده و ازدواج نکرده اید؛ با این حال، امیدی وجود دارد. این امید با درک این موضوع شروع می شود که ازدواج می تواند شگفت انگیز تر از آن چیزی باشد که شما فکر می کنید. در این مطلب به برخی از مزایای ازدواج از نظر روانشناسان می پردازیم.

فواید ازدواج برای زوج ها

سلامت بیشتر، از مزایای ازدواج

یکی از فواید ازدواج این است که افراد متاهل، از سلامت عاطفی و جسمی بیش تری نسبت به افراد مجرد برخوردارند. گزارشی از مرکز ملی آمار سلامت آمریکا نشان داده که افراد متاهل بدون در نظر گرفتن نژاد، سن، جنسیت، تحصیلات، ملیت یا درآمد، شاد تر و سالم‌ تر از افراد بیوه، مطلقه، جدا شده، هم خانه یا هرگز ازدواج نکرده ‌اند. این مطالعه نشان داد که افراد متاهل نسبت به کسانی که در وضعیت ارتباطی دیگری قرار دارند، کم ترین مشکل را در فعالیت های عادی روزانه از جمله کار، لباس پوشیدن، یادآوری و راه رفتن دارند.

آن ها همچنین کم ترین میزان ناراحتی روانی جدی را تجربه کرده، کم تر الکل می نوشند و سیگار می کشند. قابل توجه است که انباشت تدریجی سابقه ی مشترک با همسر، منبع معنا و هویت برای بسیاری از افراد است. به طور مشابه، یک مطالعه ی دیگر نشان داده که افراد متاهل کم ترین میزان ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی را دارند. یکی از دلایل مهمی که ازدواج چنین فواید سلامتی قوی دارد این است که زوج‌ ها علاقه ی ویژه ای به مراقبت از یکدیگر و تشویق انتخاب‌ ها و رفتار های سالم دارند. جالب است بدانید که مردان بیش ترین فواید سلامت را از ازدواج می برند و در صورت طلاق بیش ترین عواقب سلامتی را متحمل می شوند.

طبق آمار، زنان و مردان متاهل زندگی سالم تر و طولانی تری دارند. این به این دلیل است که آنها مسئولیت های بیشتری در قبال همسر و فرزندان خود می گیرند و کمتر به خود آسیب می رسانند و همچنین بهتر از خود مراقبت می کنند.

فواید ازدواج چیست؟

طول عمر بیشتر، خودکشی کمتر

از دیگر مزایای ازدواج این است که افراد متاهل نسبت به کسانی که ازدواج نکرده اند عمر طولانی تری داشته و کم تر احتمال دارد دست به خودکشی بزنند. یک مطالعه نشان داده که احتمال خودکشی مردان و زنان مطلقه و جدا شده بیش از دو برابر افراد متاهل است. جالب است بدانید که احتمال ابتلا به سرطان پیشرفته در افراد متاهل کم تر و شانس زنده ماندن از سرطان در آن ها بیش تر است. همچنین احتمال زنده ماندن در جراحی، بین متاهل ها بالا تر است. در ادامه، یکی از مطالعات قابل توجه در راستای فواید ازدواج را شرح می دهیم.

تحقیقی روی 25000 نفر در انگلیس نشان داد بین افرادی که دچار حمله ی قلبی شده اند، احتمال زنده ماندن آن هایی که متاهل بوده اند 14 درصد بیش تر است و آن ها می توانند دو روز زود تر از مجردان دچار به حمله ی قلبی بیمارستان را ترک کنند. این مطالعه در یک کنفرانس پزشکی ارائه شد، بنابراین نتایج باید مقدماتی در نظر گرفته شود اما برخی از سوالات را ایجاد می کند. مثلا آیا سکته ی قلبی افراد مجرد شدید تر از افراد متاهل بود؟ آیا سلامت مجردان قبل از حمله ی قلبی بدتر از گروه متاهل بوده است؟

چنین چیزی چطور ممکن است؟ تعدادی از محققان این سوال را بررسی کرده اند. در اینجا برخی از نظریه های برجسته تر آورده شده است.

  • ممکن است پای عملکرد سیستم ایمنی وسط باشد. مطالعات نشان داده است که افرادی که در روابط خود شاد هستند نسبت به افرادی که اینطور نیستند، عملکرد ایمنی قوی تری داشته و کورتیزول کم تری در بدنشان ترشح می شود. این مسئله مهم است زیرا سطح کورتیزول منعکس کننده ی سطح استرس است. سطوح بالای کورتیزول می تواند عملکرد سیستم ایمنی را مختل کند. لازم به ذکر است که درک بی ‌ثباتی رابطه و خطر بیش تر انحلال، می ‌تواند علائم افسردگی بیش تر در بین زوج های ازدواج نکرده را توضیح دهد.
  • عادات و رفتارهای شما با ازدواج بهتر می شود. به طور متوسط ممکن است افراد متاهل، در مقایسه با افراد مجرد خطرات کم تری داشته، بهتر غذا بخورند و سبک زندگی سالم تری اتخاذ کنند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می ‌دهد افراد متاهل بیش تر از افراد مجرد به ویزیت های منظم با پزشک و پیروی از توصیه ‌های پزشکان تمایل دارند.
  • وقتی متاهل هستید وضعیت سلامت روان بهتر است. حمایت ‌های اجتماعی ضعیف (که ممکن است برای افراد مجرد بیش تر باشد) به شدت با نرخ بالا تر افسردگی، تنهایی و انزوای اجتماعی مرتبط است که به نوبه ی خود با سطح سلامت پایین تر ارتباط می یابد.

ثروت و درآمد بیشتر

افراد متاهل نسبت به افراد مجرد از ثروت بیش تری برخوردار هستند و هر چه بیش تر متاهل بمانند، ثروت آن ها بیش تر انباشته می شود. یک مطالعه نشان داد که درآمد مردان متاهل حدود 22 درصد بیش تر از مردانی است که هرگز زندگی مشترک نداشته و ازدواج نکرده اند.

ایمنی بالاتر، از فواید ازدواج

یکی از فواید ازدواج از نظر روانشناسان مسئله ی امنیت است. ازدواج امن ترین رابطه برای زنان است. مطالعه ‌ای نشان داده که زوج‌ های هم‌ خانه، میزان پرخاشگری فیزیکی در روابط خود را سه برابر بیش تر از زوج‌ های متاهل گزارش می ‌کنند.

فواید ازدواج برای جامعه

مزایای اجتماعی، اقتصادی و سلامت ازدواج منجر به جوامع قوی تر می شود.

 

سقط جنین کمتر، از مزایای ازدواج

ازدواج از زندگی انسان ها محافظت می کند، زیرا زنان متاهل نسبت به زنان مجرد کم تر احتمال دارد فرزندان خود را سقط کنند.

خانه‌ های امن‌ تر

یکی از مزایای ازدواج این است که کمک می‌ کند خانه ‌ها مکان‌ های امن ‌تری برای زندگی باشند، زیرا مشکلات اجتماعی مانند خشونت خانگی و کودک آزاری را مهار می ‌کند.

جامعه ایمن تر، از فواید دیگر ازدواج

جوامعی که خانواده های متاهل بیش تری دارند، مکان های بهتری برای زندگی خواهند بود، زیرا کم تر در معرض سو مصرف مواد و جنایات مرتکب شده توسط جوانان، قرار دارند.

رابطه جنسی کمتر قبل از ازدواج

از دیگر فواید ازدواج می شود به پیشگیری از روابط جنسی متعدد قبل از ازدواج، تولد های خارج از ازدواج و بیماری های مقاربتی اشاره کرد.

فقر کمتر، ثروت بیشتر

ازدواج فقر را کاهش داده، درآمد بیش تری در اقتصاد ایجاد می‌ کند، زیرا افراد متاهل درآمد و ثروت بیش تری دارند.

ازدواج بیشتر، طلاق کمتر

به احتمال زیاد، خانه های زوج های متاهل، فرزندانی خواهد داشت که ازدواج را مثبت می بینند و آن را حفظ می کنند. از سوی دیگر، طلاق احتمالا منجر به طلاق بیش تر می شود و اغلب جوانان را به سمت داشتن نگرش منفی نسبت به ازدواج و زندگی مشترک سوق می دهد.

شهروندان متعهدتر

مطالعات نشان می دهد که افراد متاهل بیش تر در فعالیت های اجتماعی مشارکت می کنند.

سرمایه اجتماعی بیشتر

ازدواج باعث ایجاد سرمایه ی اجتماعی می شود. پیوند های اجتماعی ایجاد شده از طریق ازدواج نه تنها برای خانواده بلکه برای دیگران از جمله جامعه ی بزرگتر نیز سودمند است.

جامعه سالم تر

فایده ی اصلی ازدواج سلامت جامعه است. این امر به این دلیل است که افراد متاهل نسبت به افراد مجرد از سلامت بیش تری برخوردار هستند و فرزندان دارای والدین متاهل سالم تر از افراد مجرد، هم خانه و یا ناتنی هستند. اگر مردم سالم تر باشند، هزینه های مراقبت های بهداشتی کم تر خواهد بود.

بهبود روابط عاطفی با همسر

در پایان به چند نکته برای از بین بردن اختلافات اجتناب ناپذیر و حفظ سلامت و شادی ناشی ازدواج می پردازیم:

  • هر روز با هم صحبت کنید. جویا شوید که روز دیگری چگونه بوده است. این به یک نوع زمان دو نفره ی با کیفیت تبدیل می ‌شود.
  • تکرار مکرر جملات محبت آمیز را فراموش نکنید.
  • سعی کنید یکدیگر را رد نکنید. از لحظات کوچکی که شریک زندگی تان به سمت شما می آید آگاه باشید و سعی کنید به جای اینکه به او پشت کنید، حتی اگر مشغول هستید، به او پاسخ دهید.
  • عادت ها و تشریفات کوچک، کلمات یا کدهای خاص خودتان را توسعه دهید. چیز های کوچک و خاص تبدیل به پیوند های خاص، لحظات خاص و صمیمیت می شوند.
  • از انجام فعالیت های دو نفره ی جدید، متنوع و هیجان انگیز غافل نشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا